Blog
Ishrana deteta u školi – kako pripremiti zdrav i ukusan obrok?
- 21. October 2021.
- Posted by: Marija
- Category: Porodica Razvoj deteta Zdrav život Zdrava prehrana
Zdrava hrana puna kvalitetnih nutrijenata nam pruža potrebnu energiju za svakodnevne aktivnosti. Ukoliko su pri tome, obroci redovni i pravilno raspoređeni, stvorićemo osnovu za jak imuni sistem i dug život.
Koliko god da je pravilna ishrana potrebna odraslima, deci je potrebna višestruko puta više, naročito u periodu razvoja, kada krenu u školu i po prvi put se susretnu sa bilo kakvim vidom obaveze i naprezanja.
U školskim uslovima je mališanima naročito potrebna zdrava hrana prepuna vitamina, minerala i proteina. Tek tada će biti spremni da se fokusiraju, paze na časovima i upijaju gradivo.
U nastavku teksta smo se posvetili ishrani dece u školi, njenim elementima i pozitivnim efektima na dečiji razvoj.
Šta je potrebno da sadrži školski doručak za vašeg mališana?
Deca provode u školi različit vremenski period u zavisnosti od uzrasta, s tim da to nikada nije manje od tri ili četiri sata. U okviru tog perioda, planski je utvrđeno vreme velikog odmora kada svi mališani po običaju doručkuju.
Već na samom početku školovanja edukujte vašu decu i predočite im značaj zdrave ishrane. Pripremite zdrav doručak detetu svaki dan i uvidećete kvalitetan, progresivan i nesmetan razvoj.
Korpa za doručak pre svega treba da sadrži mlečne proizvode prepune kalcijuma i minerala potrebne za razvoj i jačanje kostiju i mišića. Jogurt kao dodatni napitak uz slani doručak ili čokoladno mleko kao poslastica jesu odlična rešenja.
Ukoliko se odlučite za klasičnu varijantu i pakovanje sendviča, prilikom njihovog pravljenja ubacite povrće poput krastavca, paradajza, kupusa. Biće pravo osveženje i oplemeniće obrok vitaminima. Takođe, korpu za doručak obavezno dopunite omiljenim voćem vašeg mališana, koje može pojesti u vreme malog odmora kao užinu i dodatno se okrepiti za sledeće nastavne aktivnosti.
Da li je pametno da prvi obrok deteta bude u školi?
Svi dobro znamo da školski časovi počinju rano ujtru u 8:00 časova, ukoliko se radi o prvoj smeni, te da je veliki odmor već negde oko 9:30 ujtru. Činjenica je da većina dece ide u osnovnu školu u blizini svoje kuće te ne mora ustajati prerano.
Upravo mali razmak između buđenja i velikog odmora mnoge roditelje navodi na pomisao da je pametno da mališanima prvi obrok bude tek u 9:30 i to nakon dva odslušana časa.
Ukoliko želite da deca budu puna energije i elana za sve školske aktivnosti, probudite ih ranije kako bi doručkovali pre škole. Ovaj obrok takođe ne bi trebao da bude zamena za onaj na velikom odmoru, već kao neka vrsta dopune za lep početak dana i dodatak energiji potrebnoj za poboljšanje radnih navika.
Činjenica je da apetit u ranim jutarnjim časovima nije svima veliki, stoga ovaj prvi obrok može biti nešto laganiji. Ovsena kaša od mešavine žitarica, koštunjavog voća, kornfleksa sa dodatkom mleka i čokoladne arome učiniće da prvi obrok bude ujedno zdrav i zabavan.
Raspored dnevnih aktivnosti i obaveza ne sme uticati na ishranu dece
Značajno je pomenuti kako se školski časovi u mnogim školama odvijaju i popodne zbog rasporeda đaka u dve smene. Tada je potrebno obezbediti kvalitetan ručak pre samih časova ili ako to uslovi dozvoljavaju, za period velikog odmora tokom časova.
Popodnevni ručak za đake se u mnogim školama služi u okviru kantine, pa ako je to slučaj, direktor se mora pobrinuti da ishrana bude zdrava, kvalitetna i puna dobrih nutrijenata.
Samo na ovaj način, naši najmlađi mogu održavati koncetraciju na časovima, biti puni energije ceo dan i ispunjavati sve svoje nastavne i vannastavne aktivnosti.
Pozitivni efekti zdrave hrane
Pozitivni efketi zdrave hrane biće uočljivi tokom nastave ali i nakon toga prilikom obavljanja vannastavnih aktinvosti, poput dodatnih časova engleskog jezika ili odlaska u školicu sporta.
Crveno meso je značajno za razvoj mozga i jačanje kostiju, iako ga mnogi zbog neznanja izbacuju iz ishrane. Iako je meso bitan izvor proteina, ne treba preterivati ni sa ovom namirnicom, već je izbalansirati sa unosom kvalitetnih ugljenih hidrata radi potrebne energije tokom čitavog dana.
Pored unosa hrane, neretko se zaboravlja koliko je tečnost bitna za funkcionisanje i rad organizma. Voda igra značajnu ulogu umirivanju žeđi i izbacivanju toksina iz tela. Gazirani sokovi nikako nisu preporučljivi kao vid zamene.
Nezdrave navike zamenite zdravim
Uravnoteženost ishrane je naročito važna u periodu školovanja, s obzirom da su velike šanse da se ona izgubi posle nekog vremena. Koliko je važno kada se jede, isto toliko je bitno i šta se jede.
Nije retkost da mladima dosadi hrana pripremljena kod kuće, te da se pod uticajem društva okreću pekarama i brzoj hrani, koje su epicentar loših kalorija, nezdravih ugljenih hidrata, masti i šećera. Iako su deci u određenoj meri potrebne masti više nego odraslima, vi budite ti koji će kontrolisati unos ovog nutrijenta.
Potrudite se da uvek pitate vaše dete šta voli da jede, kako bi u tom pogledu mogli napraviti određen balans između potreba i želja. Na kraju krajeva, bitno je da se mališani svakom obroku raduju, a ne da pokušavaju da ga izbegnu.