Blog
Zašto deca treba češće da se igraju na otvorenom?
- 13. April 2018.
- Posted by: Marija Stefanovski
- Category: Razvoj deteta
Dragi roditelji, koliko slobodnog vremena vaša deca provedu igrajući se na otvorenom prostoru?
Svako godišnje doba daje niz mogućnosti za sjajnu zabavu u prirodi i zato vremenski uslovi ne bi trebali biti ograničavajući faktori kada su u pitanju igre napolju.
Ključna je ovde svest roditelja o tome koliko slobodna igra može pozitivno da utiče na razvoj dece.
Prisetite se svog detinjstva
Da li pripadate generaciji srećnika čija je „društvena mreža“, tokom odrastanja, postajala brojnija postavljanjem jednog jednostavnog pitanja drugaru: Hoćeš napolje? 😊
Sećate li se kako smo ranije, kada god nam se ukazala prilika za to, slobodno vreme provodili napolju, bez obzira na vremenske prilike? Za vreme toplih kišnih dana šljapkali smo po baricama, a čim kiša prestane rado smo šetali bosi po mlakom i mokrom betonu. Zimi bismo vreme provodili napolju, praveći sneška belića, grudvajući se i sankajući sve dok nam ruke i noge ne bi dale signal da je vreme da uđemo u kuću da se ugrejemo. Proleće i leto su nas posebno inspirisali, jer tada ideje za zabavu na otvorenom zaista nisu imale svoje granice. Još ako ste imali baku i deku na selu, možete se pohvaliti da ste imali ispunjeno detinjstvo koje se svodilo na neprekidnu igru i istraživanje prepuno novih izazova.
Došlo je vreme da roditelji ljubav prema boravku u prirodi prenesu na svoju decu.
Modernu tehnologiju treba svesti na minimum tokom odrastanja
Da li ste znali da statične aktivnosti kao što su gledanje televizora, boravak ispred kompjutera i igranje igrica usporavaju razvoj mozga? Posebno ih treba izbegavati u ranom, predškolskom uzrastu, jer negativno utiču na razvoj detetove inteligencije. To se kasnije nepovoljno odražava na koncentraciju pri učenju i produktivnost na poslu.
Dugotrajno sedenje utiče na to da cirkulacija oslabi zbog prekida protoka krvi usled savijanja nogu i ruku u sedećem položaju. Rezultat preteranog gledanja u monitor ili televizor dovodi do nedovoljnog pomeranja oka što nepovoljno utiče na vid.
Slobodna igra daje deci krila
Složićete se da su trčanje, skakanje, padanje, penjanje i igre sa loptom aktivnosti koje deca obožavaju! Ona se tada osećaju slobodno, istražuju, pomeraju svoje granice i sve to im jako prija. Deca se često oslanjaju na instinkt i lični osećaj kada nešto rade. Burno reaguju i plaču kada im nešto smeta i prilično su nasmejana i radosna kada im nešto prija. Zar ne?
Dozvolite deci da se lepo osećaju. Naučite ih igrama koje su obojile vaše detinjstvo, a posle im dajte slobodu da obaderu one u kojima najviše uživaju.
Iako deluju bezazleno, igre na otvorenom itekako utiču na razvoj spretnosti, poboljšavaju društvene odnose, snalažljivost i imaju niz drugih pozitivnih uticaja. Izdvojili smo samo neke igre za boravak napolju, a vama prepuštamo da nastavite niz.
Odlazak na igralište
Igralište je po pravilu velika zelena površina prepuna različitih prepreka i izazova koje deca moraju da savladaju. Svaka od tih aktivnost pozitivno utiče na fizički i mentalni razvoj deteta. Tokom spuštanja niz tobogan deca savladavaju strah od visine, raste im adrenalin zbog brzine prilikom spusta i jačaju noge kada se penju na isti. Ljuljaška simulira letenje. Tokom ljuljanja su slobodni kao ptice na grani i osmeh sa lica im je teško skinuti. Razne penjalice ih čine spretnijim i znatno utiču na jačanje ruku i nogu.
Igralište je mesto na koje često dolazi i veliki broj druge dece koja takođe želi da koristi taj isti šareni, veseli i razigrani sadržaj. Kako bi se ispoštovao red i pravilo prvenstva mlađeg, deca postepeno razvijaju socijalne veštine. Uče kako da komuniciraju sa vršnjacima, da se dogovaraju, pregovaraju i na kraju, nadamo se, svi zajedno zaigraju.
Puštanje zmaja
Zanimljiva razonoda za celu porodicu je svakako puštanje zmaja. Doprinosi mentalnom zdravlju, oslobađanju od stresa i blagotvorna je za sve uzraste. Ne zaboravite na važnost vetra. Dete će kroz igru shvatiti koliko je priroda moćna, vetar snažan i sjajno se zabaviti. Obavezno izbegavajte drveće i kablove da vam ne bi taj zmaj koristio za jednokratnu upotrebu. Posmatranje plavetnila neba i praćenje zmaja korisno je za nerve i mišiće oka, a oslobađa i od umora i napetosti. Podizanje glave je dobro za vrat i kičmu, pogotovo se preporučuje osobama koje dugo sede, jer podstiče fleksibilnost ligamenata i zglobova.
Vožnja biciklom, rolerima ili trotinetom
Veoma je korisno savladati veštinu vožnje na točkovima. Tako se razvija koordinacija pokreta, osećaj za ravnotežu i jačaju mišići na nogama i rukama. Poboljšava se opšte psihofizičko zdravlje deteta.
Nadamo se da smo vas ovim tekstom inspirisali da predstojeće prolećne dane provedete češće u zajedničkim igrama na otvorenom sa svojom decom. Jedino tako se možemo nadati da će i naredne generacije negovati ljubav prema boravku u prirodi.
U BrainOBrain školi deca uče na tradicionalan način, bez tehničkih pomagala. Predavači praktikuju čest boravak u prirodi sa decom i fizičke aktivnosti koje povoljno utiču na njihov razvoj. Upišite svoje dete u BrainOBrain i pomozite mu da u ranom detinjstvu razvije mentalne i društvene veštine koje će mu koristiti i kasnije tokom života.