Blog
Vežbe za razvoj samopouzdanja kod dece
- 28. September 2018.
- Posted by: Marija Stefanovski
- Category: Razvoj deteta Vaspitanje
Svaki roditelj želi da njegovo dete postane samopouzdana odrasla osoba. Svi mi živimo u nadi da ćemo uspeti da odgojimo mlade ljude zadovoljne sobom koji su spremni da sa lakoćom odgovore na životne izazove.
Kako bismo u tome uspeli moramo od najranijeg uzrasta puno razgovarati sa decom o svemu! Takođe, veoma je bitno graditi zdrav porodični odnos koji će im kasnije biti temelj za sve druge međuljudske odnose.
Danas vam otkrivamo šta je samopouzdanje, koliko je ono bitno za zdrav razvoj dece i na koji način možete svakodnevno da radite sa svojim detetom kako biste jačali njegovo samopouzdanje.
Šta je samopouzdanje?
Samopouzdanje je uverenje samog sebe da smo sposobni razmišljati, donositi odluke, učiti i savladavati životne izazove i promene. Samopouzdanje je slika o samom sebi i može se definisati kao osećaj samovrednosti, odnosno koliko osoba ceni sebe.
Da li ste znali da se šabloni koji definišu samopouzdanje, razvijaju u najranijem detinjstvu!?
Jako je teško promeniti sliku o sebi kod osobe koja je stekla loše mišljenje o sebi tokom odrastanja i zato je veoma značajno razvijati samopouzdanje kod dece. Deca rano počinju da razvijaju sliku o svojim dostignućima tako što nešto probaju, ne uspeju u tome, pa ponovo probaju, opet ne uspevaju i na kraju probaju i uspeju.
Slika o sebi se formira i kroz odnos sa drugim ljudima, pa je zato izuzetno važno da se i roditelji angažuju! Dete, koje je zadovoljno svojim dostignućima, ali se ne oseća voljeno može iskusiti osećaj niskog samopouzdanja. Isto tako i dete koje se oseća voljeno, ali nije sigurno po pitanju svojih mogućnosti, takođe može da iskusi osećaj niskog samopouzdanja. Pravi osećaj samopouzdanja dete razvija kada mu pomognemo da napravi zdrav balans.
Lepa vest je da roditelji mogu da učestvuju u razvoju samopouzdanja kod dece. Nastavite sa čitanjem i otkrijte savete koji mogu da naprave ogromnu razliku.
Kako roditelji mogu da pomognu?
Roditelji mogu da potpomognu zdrav razvoj samopouzdanja pokazivajući ohrabrenje i uživanje u raznim oblastima života zajedno sa svojom decom.
- Pazite šta govorite. Deca mogu biti osetljiva na reči svojih roditelja. Ne zaboravite da nagradite Vaše dete za dobro obavljen posao, ali isto tako i za sam trud. Budite pošteni i iskreni! Ako Vaše dete ne uđe u fudbalski tim izbegavajte rečenice poput – ,,Sledeći put se potrudi više“, bolje mu recite da nije ušao u tim, ali da ste ponosni trudom koji je uložio. Nagradite trud, a ne ishod. Možete im na zabavan način prepričavati svoje dogodovštine iz mladosti i smejati se sopstvenim greškama. To ne samo da će ih zabaviti, već će im pomoći da se osećaju jedinstveno.
- Budite pozitivan uzor. Ako ste prestrogi prema sebi, pesimistični ili nerealni Vaše dete može preuzeti ovaj obrazac ponašanja. Negujte svoje samopouzdanje i Vaša deca će imati na koga da se ugledaju.
- Prepoznajte i preusmerite pogrešna uverenja. Važno je da roditelji prepoznaju pogrešna uverenja njihove dece, bilo da su ova vezana za uspeh, izgled, perfekcionizam ili nešto drugo. Ako pomognete deci da postave zdravije standarde i da budu realističniji u proceni svojih mogućnosti pomoćiće im da steknu samopouzdanje. Nezdrava percepcija sebe može da se ustali i postane realnost za dete. Pomozite deci da posmatraju situaciju objektivno.
- Budite spontani i nežni sa svojom decom. Vaša ljubav i naklonost će pomoći detetu da razvije samopouzdanje. Grlite i ljubite decu i dajte im ohrabrenje kad vidite da probaju nešto u čemu ranije nisu bili dobri. Nagrađujte ih često i iskreno, ali se potrudite da ne preterate u tome.
- Stvorite toplo, porodično okruženje. Deca, koja se ne osećaju sigurno, ili koja su zlostavljana kod kuće, su pod najvećim rizikom da razviju nisko samopouzdanje. Deca koja često prisustvuju roditeljskim svađama, mogu osetiti da nemaju kontrolu nad svojom okolinom i mogu se osetiti bespomoćno ili depresivno. Takođe pratite znake da li ih neko drugi zlostavlja, da li imaju problema u školi i druge faktore koji mogu uticati na samopouzdanje deteta. Ohrabrite dete da razgovara sa vama ili sa drugim odraslima o problemima koje ne mogu da reše sami.
- Uključite decu u konstruktivne aktivnosti. Aktivnosti koje podstiču razvoj saradnje, a ne kompeticije, od velike su pomoći u razvoju samopouzdanja. Na primer, situacije u kome starije dete pomaže mlađem oko domaćeg zadatka može da bude od korist za oba dedeta. Volonterske aktivnosti i priključivanje raznim akcijama su takođe od koristi.
Pored roditelja, graditelji samopouzdanja kod dece su i nastavnici. Za zdrav razvoj deteta jako je bitan dobar odnos između roditelja i nastavnika.
BrainOBrain eduktori neguju dobar odnos sa roditeljima jer su svesni da samo zajedničkim snagama mogu pravilno da usmeravaju decu tokom svog odrastanja. Takođe, kroz NLP program rade na jačanju samopouzdanja kod dece uzrasta od 4 do 14 godina. Koriste tehnike koje deci omogućavaju da na pravi način iskoriste sve svoje snage i lako postignu sve ciljeve koje sebi zacrtaju.
Tehnike koje deca uvežbavaju na BrainOBrain časovima prilagođene su njihovom uzrastu, individualnim potrebama i nakon što ih usvoje, ostaju im za ceo život.
Pridružite nam se, upis je u toku.
Izvor: http://www.mojpedijatar.co.rs/razvijte-samopouzdanje-kod-dece-na-pravi-nacin/