Blog
Saveti za uređenje dečje sobe u novom stanu – na putu ka radnim navikama
- 30. June 2023.
- Posted by: Marija
- Category: Porodica Razvoj deteta Vaspitanje
Kada kupujete novi stan za porodicu, sasvim je izvesno da imate mnogo stvari na pameti. Da li dati prednost lokaciji nekretnine, koliko veliki stan vam je potreban, hoćete li imati prostora za dečju sobu? Pitanja se nižu u nedogled, a među njima su svakako i ona koja se tiču uređenja i dizajna enterijera.
U ovom tekstu bavimo se radnim navikama, odnosno uticaju koje okruženje za učenje i rad ima na naše školarce. Pročitajte kako da uredite dečiju sobu tako da postaknete dete da uči i izgradi dragocene radne navike koje će mu koristiti tokom celog života.
Mislite o dečjoj sobi i pre kupovine stana
Ukoliko ste u procesu biranja novog doma, svaka pomoć i savet su dobrodošli. Potrebne su vam pravne konsultacije, savet od agencije za prodaju nepokretnosti ili barem podrška prijatelja ili rođaka koji su nedavno kupili nekretninu. Dok tražite odgovarajući stan i razmišljate o finansijama, kreditima i novcu za učešće, velika olakšica u proceduri može da bude kalkulator stambenog kredita. U pitanju je besplatan online alat pomoću kog možete izračunati iznos mesečne rate, dobiti pregled celokupnog iznosa kredita, ali i presek svih troškova koji se javljaju tokom kupovine, uključujući redovne godišnje, kao i dodatne troškove.
Premda su finansije važne, a za većinu porodica i ključne, kada se kupuje stan ipak treba razmotriti i druge bitne faktore. U ovoj fazi svakako vredi razmisliti o potrebama i afinitetima svih članova porodice i imati na umu upravo dečji kutak. Da li će dete u novom stanu dobiti svoj lični „čošak“ za učenje i odmor? O koliko velikom prostoru je reč i kako da se maksimalno iskoristi svaki kvadratni metar?
Može biti poprilično teško izabrati pravi dizajn za dečiju radnu sobu. Sigurno je da želite da prostor podstakne mališana da se fokusira, ali ne i da je „dosadan“ do te mere da on ne želi da provodi vreme tamo. Pored toga, soba mora da bude izuzetno praktična, ispunjena sjajnim idejama za skladištenje i funkcionalnim elementima. Evo nekoliko zanimljivih ideja za uređenje koje možete izabrati za radni prostor svog deteta u novom stanu.
Učinite radni prostor zabavnim za dete
Kada tražite pravi dizajn za radnu sobu za dete koje tek polazi u školu, važno je da mislite na elemente zabave. Prostor koji se koristi za učenje treba da bude uzbudljiv i interesantan, pa tako imati ljuljašku, merdevine ili viseću mrežu čini provođenje vremena u zatvorenom prostoru privlačnim. U takvom okruženju lako je onda osmisliti i kutak za čitanje, kreativne uradi sam projekte i, naravno, pisanje domaćih zadataka.
Velika mapa sveta na zidu, radni sto u interesantnoj nijansi sa dosta pregrada i fioka, podignut krevet i što manje nameštaja kako bi prostor bio što razigraniji i „fleksibilniji“ čine se kao dobar početak. Ako se odlučite za krevet na sprat, jedna njegova stranica može poslužiti kao polica za knjige, a prostor ispod kao savršeno mesto za čitanje.
Dupli radni sto – dobra ideja za decu koja dele sobu
Ako imate decu koja su u zajedničkoj sobi, možete postaviti dva radna stola za učenje. Iako dele sobu (a možda upravo iz tog razloga!) deca i dalje više vole da personalizuju svoj prostor ličnim stvarima. Dodeljivanje stola svakom detetu omogućiće mu skladište za sopstvene zalihe i ujedno sačuvati vas brojnih razmirica i prepirki.
Možete se opredeliti za stolove u istoj boji, a osvežiti dizajn jarkim bojama prekrivača, zavesa ili čak zidova. Odabir boja je važan samo za dekor, već i za funkcionalnost, jer svetle i živopisne nijanse čine da prostor izgleda zabavnije i energičnije.
Ugradni radni sto – idealno za male dečje sobe
Bilo da dizajnirate spavaću sobu za tinejdžere ili kreirate prostor za igru i učenje za mlađu decu, ugradni sto je često najefikasnije rešenje u malom stanu. Ako naručite sto napravljen prema vašim merama, možete popuniti neku nezgodnu prazninu ili ugao sobe i pritom iskoristiti svaki kvadratni metar.
Funkcionalno je, primera radi, postaviti sto tako da bude između dva ormara ili ispod visokog kreveta. Možete se opredeliti i za varijantu ormara od poda do plafona u koji će biti ugrađeni krevet i radni sto. Ne samo da ćete na ovaj način uštedeti na prostoru, već i dobiti „uredniji“ dizajn.
Odaberite šemu boja koja pomaže detetu da se skoncentriše
Dečija radna soba treba da bude prijatan ambijent u kom dete može biti fokusirano i smireno dok piše domaće zadatke. Korišćenje boja i šara na zidovima može da deluje podsticajno na decu i da pomogne da se stvori kreativno i inovativno okruženje za mlade umove u razvoju. Meke nijnase plave i zelene su odlične za stvaranje opuštene atmosfere, podstiču na razmišljanje, a ako se dopune nameštajem od prirodnih materijala i biljkama tek dolaze do izražaja.
Otvorene police su odlične za preglednost
Zatvorene police i ormari sa vratancima su sjajni za održavanje urednog izgleda. Međutim, ako želite da dete stekne naviku da odlaže svoje stvari i drži ih organizovano, od pomoći mogu da budu otvorene police, kao i razne korpe za razvrstavanje. Izaberite police “kocke” u raznim bojama. Dodajte im plastične kutije za skladištenje manjih komada, kao što su Lego kockice i slagalice, bojice, ali i sveske i drugi školski pribor.
Posvetite zid prostoru za učenje
Najbolje što možete uraditi kada uređujete dečiju sobu jeste da ceo jedan zid posvetite radnom stolu i povećate prostor za domaći zadatak, igru i skladištenje. Uz radni sto postavite otvorene i zatvorene police za skladištenje, s tim što ćete na otvorenim držati svakodnevne predmete kao što su knjige, sveske, školski materijal, a zatvorene za velike predmete kao što su školske torbe, enciklopedije i slično.
Na kraju, napravite nedeljni ritual dete preuredi ili sredi ceo ovaj kutak tako da uvek zna gde mu šta stoji. Zid obojite u belo, zbog osetljenja, ali postavite iznad stola mapu sveta ili tablu sa inspirativnim citatima. Jedan pogled na atraktivno uređen kutak za učenje biće dovoljan da se vaš školarac posveti svojim obavezama i ojača svoje radne navike.