Blog
Kako efikasno komunicirati sa detetom
- 15. November 2018.
- Posted by: Marija Stefanovski
- Category: Razvoj deteta Vaspitanje
Stanite!
Zastanite na trenutak i pokušajte se setiti koliko puta ste bili prisutni sukobu koji je izrastao iz loše komunikacije. Ili ste i sami bili deo nekog takvog sukoba?
Komunikacija nije samo puko prenošenje informacija.
Iako je prisutna u svakom segmentu našeg života, ne pridajemo joj dovoljno pažnje.
Dobra komunikacija je temelj svakog odnosa, svakog uspešnog kolektiva i jedan od stubova svake složne porodice. Ona je važan element u vaspitanju dece, a navike komuniciranja iz detinstva ostaju nam za celi život.
Zašto je komunikacija sa decom bitna?
Iako je odnos između roditelja i deteta iskustvo koje donosi najviše zadovoljstva, u isto vreme ono je jedno od najtežih i najsloženijih iskustava. Često izvor frustracija i nerazumevanja proizlazi baš iz loše komunikacije.
Sve što radimo pred decom ima formu komuniciranja. Pritom ne mislimo samo na izgovorene reči, nego i boju tona, izraz lica ili govor tela. Način našeg komunicranja sa decom šalje poruke poštovanja, empatije i brige, ali isto tako može slati i suprotne poruke. I zato njoj trebamo posvetiti posebnu pažnju. Način na koji komuniciramo sa decom često je model na kojem deca uče da komuniciraju sa drugima, da rešavaju probleme, da budu samosvesni i slušaju.
Zamislite komunikaciju sa detetom kao otvorena vrata. Pomoću nje bolje razumete svoje dete i imate više udela u njegovom životu. Kada dete primeti da se u komunikaciji sa vama oseća poštovano, saslušano i shvaćeno, prije će se pozvati na razgovor (čak i u trenucima kada zna da je napravilo nešto pogrešno).
Kako efikasno komunicirati sa decom?
Roditelji su najvažnije osobe u detetovom životu tokom ranog detinjstva i zbog toga upravo oni imaju značajnu ulogu u razvijanju komunikacijskih veština kod svoje dece. Deca će nas ponekad dovesti u situacije kada taj zadatak nije nimalo jednostavan i zato smo spremili za vas nekoliko saveta:
- Slušajte. Aktivnim slušanjem, poticanjem dece da govore o svojim osećanjima i korišćenjem pozitivnog jezika – dajemo deci do znanja da nam se mogu poveriti. Neka deca osete da vam je stalo do onoga o čemu pričaju, pustite ih da svoju priču ispričaju do kraja i ohrabrite ih da obrazlažu. Odgovorite na njihov „stil“ komuniciranja – ako pričaju u detaljima, pričajte i vi, ako su više fokusirani na ošti cilj i uopštene termine, krenite i vi tako.
- Koristite metafore i priče. Opšte je poznato da deca lako uranjaju u svet priča, vila, svih heroja sa dobrim osobinama, ali i loših likova koji ne žele dobro. Poželjno je da decu naviknete od malih nogu na priče o pravdi i drugim pitanjima morala, a ima li boljeg načina od bajki. Život je pun moralnih odluka i neprilika, a na ovaj način deca istražuju vlastite ideje o moralnosti i podstiču vrednosti koje su važne vama i vašoj porodici. Ako priča oblikuje maštu vašeg mališana, predstavite mu očekivanja koja imate od njega/nje na taj način. Maštajte, istražite, setite se priča koje su vama pričali. Probudite dete u sebi.
- Pitajte. Komunikacija je alat pomoću kojeg možemo da podstaknemo dete na aktivnost, na razmišljanje, pa i na motivaciju i samopouzdanje. Još u ranom djetinjstvu hrabrite svoju djecu da iskazuju svoja mišljenja, da misle o tome šta bi uradili u raznim situacijama. Deca su uvek iskrena i često ćete dobiti potpuno neočekivane odgovore od njih. Jako je važno da im ne upadate u reč i da im date do znanja da ste razumeli ono što su rekli.
- Dvosmerna komunikacija. Iako je bitno da saslušate šta vam dete priča jer iz toga možete saznati želje, strahove i probleme koje ga muče, isto tako je bitno i da vi sa detetom delite svoja svakodnevna iskustva. Naravno, to neće biti neka teška iskustva kojim ćete opteretiti dete, ali će se ono osećati upućenijim u vaš život i time srećnijim. Bitno je i da izražavate svoje mišljenje, tj. ono što verujete da je ispravno čak i ako se ne slažete sa detetovim postupkom ili mišljenjem. Objasnite mu zašto se neko vaše mišljenje razlikuje od njegovog, ali ne na način da dete povredite, omalovažavate ili potcenjujete. Zapamtite, deca su sposobna razumeti kompleksne stvari puno bolje nego što vi to mislite, samo nađite način da ih jednostavno i iskreno objasnite.
Za sve one koji bi hteli svoje dete upoznati kroz sve njegove faze odrastanja, razgovarati o problemima i dilemama i pružiti mu potrebnu podršku i sigurnost, imamo još jedan savet. Uvažavajte svu priču i pitanja vaših mališana, fokusirajte svoju pažnju na njih i negujte vaš odnos.
BrainOBrain predavači koriste metodologiju uz koju pospešuju efikasnu komunikaciju kod dece uzrasta od 4 do 14 godina. Pridružite nam se popunjavanjem prijave za besplatan čas OVDE.
Izvori:
http://www.mojpedijatar.co.rs/pet-malih-vaznih-pravila-u-komunikaciji-sa-decom/
https://www.yumama.com/dete/vaspitanje/2082-dobra-komunikacija-sta-je-to.html