Blog
Magični trougao – roditelji, deca i trener
- 3. June 2019.
- Posted by: Marija Stefanovski
- Category: Razvoj deteta Zdrav život
Roditelji imaju najznačajniji uticaj na svoju decu i glavnu ulogu u razvoju deteta. Onoga trenutka kada se dete odluči na treniranje nekog sporta, treneri postaju važni faktori u disciplinovanju i odgajanju dece. Zbog toga je važno da jedni i drugi kvalitetno sarađuju.
Da li imate mališana koji uživa u odlasku na treninge? Neprestano priča o svom najdražem igraču ili igračici, hvali se kako su danas na treningu vežbali dvokorak ili aperkat ili smeč. Ima energije čak i više nego pre samog odlaska na trening. Za sve roditelje čija su deca tek krenula na sport ili one čija se već takmiče u nekakvim ligama, danas ćemo pričati o važnost atlestskog trougla.
Magični atletski trougao, koji se sastoji od roditelja, trenera i deteta, sastavni je deo sporta, pogotovo ako je sportaš još uvek dete. Trener je stručnjak za sport koji dete uči novim veštinama i pomaže detetu na sportskom putu, a roditelju su podrška, pomoć i uzor svojoj deci. Iako se i jedni i drugi svaki dan trude biti što bolji u onome što rade, često dođe do problema u tom trouglu.
Važan uslov za uspešan razvoj deteta kroz sport može biti poverenje koje roditelj ima prema treneru. Roditelji bi trebalo da se osećaju prijatno kada ostavljaju svoje dete treneru. Kada roditelj nema poverenja u trenerov način rada, to će se kroz njegovo ponašanja i komentare odraziti na to koliko dete veruje treneru. Česti problem se dešava kada roditelj daje savete svom detetu oko tehnike i taktike i “dodatno objašnjava ono što je trener propustio”. Kakav uticaj ovakvi saveti imaju na decu pokazuje jedno istraživanje iz 2010. godine, sprovedeno na elitnim plivačicama u uzrastu od 13 do 15 godina. Rezultati istraživanja su pokazali da deca negativno tumače informacije vezane za tehniku i taktiku koje dobijaju od roditelja jer ih smatraju neiskusnima i bez kredibiliteta i znanja za plivanje. Deca su izrazila frustracije kada dobiju savete oko ispravljanja grešaka u plivačkoj tehnici ili kada ih roditelji upoređuju sa drugom decom iz kluba. Ovi rezultati se generalno javljaju i u drugim sportovima s decom različite dobi i pola.
Na koji način da roditelji i treneri ostanu usmereni na decu i rade zajedno kako bi pružili kvalitetno iskustvo? Pre svega, efikasnom komunikacijom i ispunjavanju svojih uloga i odgovornosti.
Šta kao roditelj možete da napravite?
- Poštujte detetovu odluku pa makar ono odlučilo da ne trenira ni jedan sport. U redu je da podstaknete dete na aktiviranje, ali nemojte da vršite pritisak, zastrašujete ili podmićujete dete u sportu.
- Dete edukujte o vrsti sporta i takmičarskom novou. Neka mu bude pojašnjeno da će možda morati da izdvoji nekoliko dana u nedelji na trening i možda neke vikende na putovanja i takmičenja.
- Poverite dete treneru – verujte drugoj odrasloj osobi koja će voditi detetovo sportsko iskustvo.
- Pokušajte da prihvatite trenerov autoritet i poštujete njegovo mišljenje ako Vaše dobronamerne savete vidi kao uplitanje u njegov posao. Objasnite mu da Vam to nije namera pa će verovatno i on imati blaži stav prema tome.
- Čak i ako se ne slažete sa svim odlukama, direktna komunikacija je najbolji način da sve razjasnite. Komentari koje izgovorite pred detetom dovode do rušenja trenerovog autoriteta što nije dobro ni za jednu stranu.
- Potrudite se da budete svesni sposobnosti svog deteta i pitajte trenera za stručno i objektivno mišljenje. Bez obzira na kvalitet izvedbe deteta, prihvatite ga bez kritika, nemojte stalno tražiti više od deteta.
- Budite podrška detetu kada je razočarano ili povređeno, pomozite mu da u svakoj situaciji ostane pozitivno.
- Zapamtite da ste uvek uzor svom detetu – pokažite samokontrolu i adekvatno ponašanje te razmislite kako želite da se Vaše dete odnosi prema autoritetima, jer će Vas sigurno ‘prekopirati’.
Dok su se neki roditelji bavili sportom i po intuiciji znaju kako bi se trebalo odnositi u trouglu roditelj-trener-dete, drugi ne znaju. I potrebno ih je edukovati.
Nemojte da budete frustrirani već pokušajte da razumete ulogu i odgovornost koju imate, podržite trenera i s njim imajte dobre odnose. Samo tako će se fokus sportskog iskustva usmeriti na potrebe i interese mladih sportista.
Dok BrainOBrain nema veze sa atletizmom, i mi treniramo – male sive ćelije. Neki od principa koje ste upravo pročitali vrede i za naše edukatore.
Ako Vaše dete još uvek nije postalo deo našeg tima i ne znate šta je to BrainOBrain, budite slobodni da nam se pridružite na besplatnom času upoznavanja. Prijava je jednostavna klikom na link 👉 https://bit.ly/2ONNyl4 ili pozivom na broj 📞 062/27-87-49
Izvor:
https://www.mentalnitrening.hr/2018/09/30/sportski-trokut-iz-roditeljskog-kuta/