Blog
Značaj meda za jačanje imuniteta kod dece
- 9. May 2018.
- Posted by: Marija Stefanovski
- Category: Razvoj deteta Zanimljivosti
Da li jačate imunitet vaše dece i čitave porodice uzimanjem jedne kašičice meda dnevno?
Ako još uvek niste svoju svakodnevnu rutinu obogatili ovom dozom zdravlja, počnite! Benefiti koje ćete time dobiti ogromni!
Danas vam pričamo o značaju meda toliko za zdravlje i vrstama kojesu preporučljive za decu.
Uravnotežite dečiji imunitet na vreme
Imunitet je odbrambena moć organizma i mora biti uravnotežen kako bi nas uspešno odbranio od bakterija, virusa i raznih bolesti. Oslabljen organizam nije dovoljno sposoban da se bori protiv bolesti, dok previše aktivan može da ošteti sopstveni organizam i dovede do razvoja autoimunih bolesti.
Lekari smatraju da je imunitet današnje dece mnogo više oslabljen u odnosu na prethodne generacije.Savremen način života, loša ishrana i smanjen kvalitet namirnica su faktori koji utičuda imunitet kod dece oslabi.
Svako dete u proseku oboli od prehlade četiri do pet puta godišnje!
Sve je više mališana kojima se to dešava i dva puta češće.Svakodnevni unos meda kod dece poboljšava njihov rast i razvoj, ali i jača otpornost prema infekcijama.Dete neće imati problema sa anemijom, nedostatkom energije, čestim bronhitisim ili zatvorom. Smanjićete česte prehlade, nedostatak energije, nesanicu, hronični umor i herpes. Fascinantno, zar ne?
Kako se med pravilno uvodi u ishranu dece?
Treba biti posebno oprezan sa uvođenjem meda u ishranu dece. Potrebno je uvoditi ga postepeno, pogotovo ako neko od roditelja ima alergijske reakcije.
Stručnjaci smatraju da unos meda u ishranu dece treba da počne od prve godine života, nikako ranije.Kako se beba razvija tako joj jača digestivni trakt. Savetuje se jedan gram meda na kilogram telesne mase, podeljeno na dve ili tri dnevne doze. Nakon toga se dete prati nekoliko dana i ukoliko nema reakcija ili neželjenih promena može se postepeno povećavati dnevna doza.
Deca uglavnom vole da jedu med kašičicom ali se potrudite da ona ne bude metalna. Najkorisnije je da ga ponudite kroz napitke, rastvorenog u čaju, mleku ili soku.Med je najbolje konzumirati ujutru.
Med – najprirodniji zaslađivač
Med je hrana koja se stopostotno iskorišćava u organizmu.Naučnici su kroz eksperimente dokazali značaj unosa meda za decu.
Poznati pedijatar Dr Kobi, ugledan naučnik iz Pariza, preporučuje da se deci u mleko ne stavlja fabrički šećer već isključivo med. On savetuje da se mleko prokuva i kada se rashladi, ne suviše, tada je idealan tranutak da se zasladi medom. Na taj način dečiji organizam dobija ugljene hidrate, vitamine, mineralne materije i gvožđe.
Deci se na početku savetuje konzumiranje bagremovog meda a nakon druge godine mogu mu se ponuditi livadski med i med od lipe.
Bagremov med je najsvetliji med. U odnosu na druge vrste meda, ima najviše fruktoze koja sporo kristališe, pa ostaje u tečnom stanju do tri godine. Pošto je najslađi med deca ga vole, a preporučuje se i trudnicama jer se najbolje usvaja u crevnom traktu. Najbrže se resorbuje kroz krvni sistem i transportuje u vitalne organe koji ga koriste. Kod sportista to su mišići, a kod učenika mozak.
Imajte na umu da je deci posebno ukusan matični mleč u medu. Sadrži kompletan asortiman elemenata koji su neophodni za život jednog organizma, pogotovo dece i sportista i doprinosi jačanju organizma. Otklanja zamor, stimuliše radnu sposobnost i pamćenje, leči respiratorna oboljenja. Za dnevni unos se preporučuje 1 drvena kašičica pre obroka, 1-2x na dan.
Kulinarske veštine u upotrebi meda za stariju decu svakako su mnogo maštovitije i raznovrsnije. Setite se samo medenih kolača, kohova i drugih poslastica sa medom koji uz mleko, limunadu ili biljni čaj mogu biti odlična užina za decu.
Kod svih uzrasta med utiče na mirniji san i na normalnu fizičku aktivnost.
Deca u BrainOBrainu uče o važnosti meda i drugih prirodnih zaslađivača za pravilan rast i razvoj. Upišite svoje dete u BrainOBraini omogućite mu da stekne zdrave životne navike koje će mu biti od koristi i kada odraste!