Blog
Zdrava ishrana- zdrav život
- 19. March 2018.
- Posted by: Marija Stefanovski
- Category: Aktivnosti Razvoj deteta
Uobičajeni način ishrane savremenog čoveka, postao je veoma rizičan po njegovo zdravlje. Smatra se da je on jedan od glavnih faktora rizika za oboljenja srca i krvotoka, raznih vrsta raka, dijabetesa, artritisa i sl. Sve je veći broj dece, koja pored gojaznosti, pate i od visokog krvnog pritiska, visokih vrednosti holesterola i triglicerida, anemije, a u porastu je i dijabetes kod dece.
Najčešće posledice loše ishrane kod dece su:
-
Mršavost
Loša ishrana može da uzrokuje i preteranu mršavost. Kada se deca ne razvijaju onako kako odrasli očekuju, neretko ih roditelji hrane na silu. To kod dece izaziva odbojnost prema hrani.
-
Gojaznost i neaktivnost
Deca koja su gojazna vrlo retko se bave sportom i uglavnom svoje slobodno vreme provode ispred kompjutera ili TV-a. Ne bave se fizičkom aktivnošću koja bi im pomogla da se izbore sa povećanom težinom i poboljšala kvalitet njihovog života.
Nikada nije kasno da počnete da razmišljate o svom zdravlju i o zdravlju vaše dece. Piramida ishrane vam može pomoći kako da pravilno isplanirate dobro balansiran obrok.
- Na samom dnu piramide su namirnice koje jedemo najviše i koje treba da koristimo svakodnevno u ishrani- hleb, žitarice, pirinač, testenine, krompir.
- Voće i povrće su sledeći u nizu. Treba ga jesti u svakom obroku, zato što je bogato vitaminima, mineralima i antioksidansima.
- Meso, riba, jaja i sir su bogati proteinima koji su bitni za rast i razvoj, a mleko i jogurt kalcijumom, koji je važan za kosti.
- Na samom vrhu piramide se nalaze masti, ulja i slatkiši. To su namirnice koje treba uzimati u što manjim količinama. Od slatkiša, crna čokolada je vrlo dobra za organizam, zato što sadrži antioksidanse, popravlja raspoloženje i jača imuni sistem.
Kod piramide ishrane bitna je količina namirnica koju uzimate dnevno, vrsta mesa koju jedete i ulje koje koristite. Da biste sačuvali hranljive materije u hrani, termički je što manje obrađujte.
Kako bi organizam normalno funkcionisao neophodna je voda.Potrebno je piti dnevno 1,5 do 2 litra vode, treba je piti između obroka, a nikako za vreme obroka. Voda razređuje želudačnu kiselinu, pa je otežano varenje hrane.
Pored zdrave ishrane i redovnog unošenja vode, od velikog značaja za očuvanje zdravlja je i fizička aktivnost. Preporučljivo je da se što više provodi vreme u prirodi, trčanju, brzom hodanju, šetnji. Mnoge studije su pokazale da redovna fizička aktivnost pozitivno utiče na srce i pluća.
U Brainobrain-u se deca, putem različitih radionica, upoznaju sa zdravim načinom života. Uče koje su namirnice zdrave, koje namirnice pomažu boljem funkcionisanju organizma, boljem pamćenju i sveukupnom zdravlju.
Kroz brojne vannastavne aktivnosti u prirodi, deca, koja pohađaju Brainobrain, razvijaju ekološku svest i aktivno učestvuju u očuvanju životne sredine.
Organizovane sportske aktivnosti u prirodi pomažu im da budu fizički aktivni i tako sačuvaju svoje zdravlje.
Autor : Gorana Stojanović, dipl. specijalni pedagog i BrainOBrain edukator
Izvori:
https://www.probotanic.com/informacije/zdrava-ishrana-model-za-zdrav-i-dug-zivot/
http://www.zdravahrana.com/ishrana/
https://www.ikvbv.ns.ac.rs/sr/za-pacijente/srce-i-bolesti-srca/541-fizicka-aktivnost
Pogledajte fotografije kako su se naši polaznici zabavili praveći priramidu zdrave ishrane: