Blog
Učinimo svet boljim mestom uz empatiju
- 27. November 2018.
- Posted by: Marija Stefanovski
- Category: Razvoj deteta Tehnike učenja
Ima li među vama onih koji su zaplakali na najtužnije scene iz Titanika ili Hrabrog srca? Onih koji bi udomili sve moguće kuce i mace na ulici samo da ne bi bili hladni, smrznuti i ostavljeni? Ili onih koji reaguju na svaki vid nepravde prema nekom jer danas-sutra to možete biti vi ili vaše dete? Ako ste se pronašli, znači da u sebi posedujete empatiju i da ste brižne osobe.
Empatija je jedna od ključnih osobina jer pomoću nje gradimo stabilnije odnose u porodici, sa partnerom i prijateljima, u poslovnom okruženju. U određenim trenucima nam pomaže da raspoznamo šta su dobri postupci, a šta loši i zaključimo kako će naše akcije delovati na ljude oko nas.
Prednosti je još mnogo, a prije nego što dođemo do njih treba početi od početka.
Šta je empatija?
Empatija je sposobnost jedne osobe da uoči emocije, potrebe i želje drugih ljudi. Osećati empatiju znači da razumemo šta neka osoba oseća u situaciji u kojoj se nalazi, razmišljamo o tome šta bi mi učinili u toj situaciji i to je način na koji reagujemo na opažene emocije.
Psiholozi je smatraju jednom od osnovnih emocija tj. veštinom koja je jako važna za zdrav emocionalni i moralni razvoj. Poznata engleska psihološkinja dr. Kara Bleki smatra da empatična deca imaju bolje šanse da kasnije razviju dobre partnerske odnose, da napreduju u karijeri i ostvare iskrena prijateljstva. Ona ističe i da proces prepoznavanja emocija započinje od rođenja, a od roditelja umnogome zavisi koliki će stepen empatije doseći njihov mališan čak i ako mu to nije urođena osobina.
Jedan deo empatije se povezuje sa roditeljskom brigom pri vaspitanju, sposobnosti shvatanja detetovih emocija, potreba i želja te mogućnost reagovanja na vaspitni način, zadržavajući u središtu pažnje dobrobit deteta. Način na koji vaspitamo decu i odnosimo se prema njihovim osećanjima preslikaće se u njihovim reakcijama kasnije kada odrastu.
Kako se razvija empatija?
Empatija je veština koja se uči od detinstva, koju treba podsticati i razvijati.
Neki naučnici veruju da se empatija počinje razvijati još dok su deca veoma mala. Kada jednogodišnje dete vidi uplakanog vršnjaka, najčešće će i ono zaplakati. Do druge godine, deca počinju uviđati da se osećanja drugih razlikuju od njihovih i postaju osetljivija na osećanja druge dece. Tako će već dvogodišnje dete pokušati da uteši drugo uplakano dete. Kasnije u detinstvu se empatije pojavljuje kada deca mogu uvideti nevolju kod drugih i izvan trenutne situacije. U pubertetskom dobu, tinejdžeri mogu osetiti empatiju prema socijalnim slučajevima i često svoju brigu demonstriraju načinom oblačenja, mitinzima i radom za dobrobit zajednice.
Empatija se kod dece može usaditi i razviti na jednostavne načine. Neke od njih ćemo spomenuti.
- Način na koji disciplinujete vašu decu. Udaranje, kritika ili omalovažavanje su prepreke u razvoju empatije. U razvoju vaše dece trebate koristiti nenasilne i empatične načine jer će učenjem od vas deca postati empatična i nenasilna. Dopustite im da pokažu kako se osećaju i da nauče pravi način za izražavanje tih osećaja, a vi ih prepoznajte i podržite.
- Razvijte osećaj moralnosti. Naučite dete razliku dobrih i loših postupaka jer na taj način razvijate dobre moralne vrednosti od malih nogu. Pokažite im kako neke odluke mogu povrediti ljude iz njihovog okruženja (ako na primer bratu/sestri ili drugaru uzme igračku i oni počnu plakati).
- Naučite decu da dele. Deljenje je jedan od važnijih aspekata ponašanja koji deca nauče tokom detinstva. Kako budu rasla primetiće da je deljenje privremeno i da im se naposletku stvare vrate nazad, ali bitno je da im na početku objasnite kako će njihova igračka usrećiti nekog drugog.
- Učite decu da brinu o ljubimcima, biljkama i predmetima. Briga o nekom drugom živom biću najbolji je način razvijanja empatije, a to mogu biti neke jednostavne radnje poput hranjenja ljubimaca ii zalivanje biljaka.
- Igranjem. Vežbanje empatije je definitivno moguće i kroz igranje. Kod igara pretvaranja, na primer, detetu možete dati zadatak da preuzme ulogu iz crtanog, sa TVa ili osobe koju poznajete da je nedavno prošla kroz težak period. Kroz igranje pokušajte da pitate dete šta misli kako se ta osoba oseća u određenim situacijama.
- Izražavajte i vi empatiju. Tako im dajete najbolji primer, a deca žele da budu poput vas.
Kada naučite dete empatiji dali ste mu veliki poklon, a to je sposobnost da poklanja. Empatična deca postaju srdačni odrasli ljudi koji nesebično daju, žive ispunjenijim životom i imaju stabilnije veze. Kod vaspitanje dece ništa nije tako snažno kao empatija. Pokušajte se setiti toga svaki put kada provodite vreme sa vašim detetom.
U BrainOBrain centrima mališani svakodnevno u interakcijama sa drugom decom nauče koliko je važno da dele i da se zajedno igraju, primete kada je neko tužan i osete potrebu da ga jednostavno onako dečiji zagrle. To je način na koji edukujemo naše klince i klinceze.
Pridružite nam se, upis je u toku.
Izvori: https://www.yumama.com/dete/vaspitanje/2768-podsticite-empatiju-kod-svog-deteta.html
https://www.yumama.com/dete/vaspitanje/27849-kada-dete-ucite-empatiji-dajete-mu-veliki-dar.html