Blog
Promene u raspoloženju – prvi znaci puberteta i šta sa njima
- 9. March 2022.
- Posted by: Marija
- Category: Porodica Pubertet Razvoj deteta
Svi znamo da je dolazak deteta u naš život velika sreća. Znamo i da je velika promena. Takođe, velika odgovornost. I svi, manje ili više spremni, prihvatamo tu odgovornost i vršimo svoje roditeljske dužnosti najbolje što umemo.
Dan po dan, mesec po mesec, godinu po godinu, hvatamo svoj ustaljeni životni ritam, mi roditelji smo dirigenti, a deca uglavnom poštuju i prate taj ritam.
I svi mislimo da dobro postupamo, da najbolje znamo šta je dobro za našu decu i da ih mi najbolje poznajemo.
Pubertet i promene kod dece
Roditelji su najvažnije i najpouzdanije osobe u dečijem životu, deca im prepričavaju događaje, dele sa njima probleme iz vrtića ili škole, prihvataju roditeljsko mišljenje i savete za rešavanje tih problema, poštuju uspostavljene životne rutine i rasporede…
Sve dok priroda ne umeša svoje prste i ne stupi na delo taj famozni, ozloglašeni PUBERTET!
Fizičke promene
Sa biološke strane, pubertet predstavlja sve fizičke promene koje se dešavaju kod osobe koja prelazi iz detinjstva u odraslo doba. Ove promene nastaju produkcijom polnih hormona i telo deteta počinje da se menja.
Razvoj mišljenja
Druga promena je kognitivne prirode. Mišljenje se menja od konkretnog ka apstraktnom, dete postaje sposobnije da misli o onome što je moguće, a ne samo o onome što je stvarno. Sve više ga zaokuplja proces mišljenja, gde počinju da opažaju svoje misaone procese. Ono što je velika razlika u odnosu na rano detinjstvo je što dece počinju da preispituju namere drugih i ne prihvataju apsolutnu istinu.
Emocionalne promene
U treću grupu promena spadaju emocionalne promene u pubertetu koje utiču na način doživljavanja sebe, ali je sve veća sposobnost i potreba da se funkcioniše nezavisno. Deca tokom ovog perioda postaju sve zainteresovanija za sopstvenu ličnost i svoje ponašanje.
Sve ovo biva praćeno značajnim i brzim promenama raspoloženja. Promena tela, načina mišljenja, odnosa sa drugima uznemirava adolescente i oni ih često doživljavaju kao zastrašujuće. Najvažnija promena je promena odnosa sa roditeljima, ali to može da bude i odnos sa vršnjacima. Time dolazi i do drugačijeg ponašanja i do eksperimentisanja sa novim oblicima ponašanja.
Ono što roditelji treba da razumeju je da su ove promene u službi otkrivanja i oblikovanja sopstvenog identiteta i formiranja vlastite ličnosti deteta. Mnogi roditelji teško prihvataju ovakve promene u ponašanju i raspoloženju dece i nesvesno šalju poruku da to nije prihvatljivo i da to nije u skladu sa njihovim očekivanjima.
U takvim slučajevima može da dođe do problema i do povlačenja deteta u sebe i do gubitka poverenja i sigurnosti. Trebalo bi prihvatiti da dete u ovom periodu počinje da otkriva i formira svoju ličnost i da postoji razlika između pojma ličnosti i pojma karaktera, za koji je roditelj siguran da ga najbolje poznaje.
U osnovi svih promena raspoloženja je uspostavljanje nezavisnosti koje uzrokuje doživljavanje burnih emocija: tuge, straha od budućnosti, usamljenosti, a istovremeno uzbuđenosti zbog otkrivanja svoje slobode.
Kako roditelji mogu pomoći pubertetlijama?
Razumevanje
Kao prvo, razumevanjem svih ovih procesa, zatim prijatnim i smirenim načinom komunikacije, bez grubih reči ili upotrebe sarkazma. Čvrstim stavovima, zahtevima za odgovornošću, podsticanjem zdravih navika kada je spavanje u pitanju, jer je naučno dokazano da je u pubertetu potreba organizma za snom veća nego inače.
Fizička aktivnost deteta
Pored ovoga, podsticanjem bavljenja fizičkim aktivnostima, sportom ili drugom vrstom vežbanja, zdravom ishranom, ograničavanjem upotrebe elektronskih medija i društvenih mreža.
Podrška
Najvažniji savet bi bio da im budete podrška, posmatrate, osluškujete, pratite, budite prisutni bez nametanja svog mišljenja po svaku cenu, pokazujte im vrednosti više ličnim primerom nego rečima, volite ih u svim njihovim fazama i verujte da ste im sve potrebne i važne životne vrednosti usadili i izgradili dok su bili mali i da će izrasti u kvalitetne, zdrave, ponosne i srećne ljude!
Pomoć prijatelja
Radeći sa decom u BrainoBrainu, imamo priliku da budemo podrška kako deci, tako i roditeljima i da pratimo i učestvujemo u svim ovim promenama, jer deca pohađajući ovaj program provedu sa nama nekoliko godina, često baš i ovih tranzicionih. Koristeći u radu metodologiju neuro lingvističkog programiranja (NLP), radimo upravo na polju formiranja vrednosti, uverenja, ciljeva i socijalnih veština kod naših polaznika i pratimo sve promene kod njih držeći se krilatice da deca koja menjaju sebe, menjaju i svet.
Ogroman uticaj i pomoć u prihvatanju svih ovih promena, kako vama tako i detetu, mogu biti upravo omiljeni treneri, nastavnici, prijatelji ili rođaci do čijeg mišljenja je vašem detetu jako stalo. Reči koje dolaze od takve osobe mogu imati značajan uticaj na vaše dete i vrlo često će ih pre prihvatiti nego ako dolaze od vas kao roditelja. Zato osluškujte, sarađujte i podržavajte se međusobno!