Blog
Prednosti pisanja dnevnika
- 21. October 2021.
- Posted by: Marija
- Category: Porodica Zanimljivosti
„A sada dolazim do srži stvari, do razloga zašto sam počela voditi dnevnik: zato što nemam takvoga pravog prijatelja.“
Anne Frank
„Dragi dnevniče…“ reči kojima bi počinjalo pisanje našem najintimnijem prijatelju. Onom koji čuva svaku tajnu, bez osude i podsmeha. Sa njim se radujemo, tugujemo, maštamo najluđe snove i rastemo. Njegova uloga je jako važna, ne samo u odrastanju već i u zrelijem dobu. Danas brojni psiholozi i psihoterapeuti preporučuju pisanje dnevnika u terapijske svrhe. Uostalom, probajte zamisliti da sve emocije čuvate u sebi. Verovatno bi u jednom trenutku došli do tačke pucanja.
Svaki problem postaje mnogo lakši kada ga podelimo sa nekim. Međutim, mnogo je razloga zbog kojih ne možemo svoju intimu uvek podeliti sa porodicom ili prijateljima. Neretko ljudi, slučajno ili namerno, zloupotrebe našu tajnu, upute nam osudu ili kritiku u trenutku kada nam je već dovoljno teško. Roditelji često imaju sklonost umanjivanja veličine dečijih iskustava ili sklonost iščuđavanju čime ne motivišu dete da im se poverava.
Oslobađanje od stresa
Pišući o svom problemu, mi ga se na neki način oslobađamo. Izbacujemo negativne misli iz glave i postižemo duševni mir. Zapisan na papir isti sadržaj dobija drugačiji značaj, a mi dobijamo prostor da celu situaciju sagledamo sa vremenske distance, hladne glave. Tako najbolje možemo videti realnu veličinu problema.
Bolji san
Pisanje dnevnika je odličan izduvni ventil. Kada se oslobodimo opterećujućih misli mozak se opusti, stvara se mirnija atmosfera i lakše utonemo u san. Psiholozi su dokazali da misli sa kojima krenemo na spavanje određuju tok sna u narednih nekoliko sati. Zato ružne misli izbacite na papir, jer papir trpi sve.
Trening za mozak
Beleženjem neke situacije u dnevnik često razmišljamo i o alternativnim rešenjima iste. Razmišljamo šta bi bilo kad bi bilo. Na taj način treniramo mozak za brže i bolje razumevanje stvari i rešavanje problema.
Samopouzdanje
Pisanje dnevnika predstavlja komunikaciju sa samim sobom, upoznavanje sebe. Što bolje upoznamo sebe pre ćemo naučiti da prihvatimo sebe, takve kakvi jesmo. Sa svim manama i vrlinama, mogućnostima i ograničenjima. Ljudi sa razvijenom zdravom samosvešću retko imaju problem sa samopouzdanjem.
Bolje razumevanje ljudskih odnosa
Stavljanje svakodnevnih događaja na papir otvara mogućnost sagledavanja situacije iz drugih uglova. Dobro je staviti se u tuđe cipele i razmisliti kako ona druga strana vidi neku situaciju. Uzroci ponašanja drugih ljudi, ali i greške u pristupu koje mi imamo postaće jasnije. Tako iskristalisane stvari omogućavaju uspostavljanje zdravijih odnosa sa ljudima.
Ostvarivanje ciljeva
Zapisivanjem misli i želja u dnevnik dolazi se do stvaranja konkretnih ciljeva. Sama činjenica da su ciljevi stavljeni na papir čini ih više ostvarivima, jer napisane reči imaju veći efekat od izgovorenih.
Pišite dnevnik, postaćete bolja verzija sebe!
Na BrainOBrain časovima sa našim polaznicima pričamo na temu značaja vođenja dnevnika. Pričamo o značaju iskazivanja misli, njihovom zapisivanju, jer iz misli proizlaze emocije, iz emocija uverenja i vrednosti, a iz njih naše ponašanje.
Život vredan življenja, vredan je i zapisivanja!
Autor: Dipl. inž. Marijana Nikolić, BrainOBrain edukator