Blog
Kako pripremiti dete za dolazak mlađeg brata ili sestre?
- 17. August 2022.
- Posted by: Marija
- Category: Nekategorizovano Porodica Razvoj deteta Vaspitanje
Ovo je vaša druga trudnoća i sada već znate koliko ljubavi, sreće i radosti donosi slatka, mirišljava i željena beba u jedan dom. Znate i da će to malo biće promeniti celokupnu dinamiku koju ste do sada imali u svom životu, a pogotovo sa vašom prvom ljubavlju, vašim do sada jedinim centrom sveta, vašim prvenčetom. Ono što niko od nas ko je kroz to sve prošao ili će tek proći ne zna unapred je kako će se sve to odvijati, kako će naše starije dete reagovati na mlađeg brata ili sestru i kakve će izazove sve to doneti pred nas. Ono što možemo uraditi je da se potrudimo da što bolje pripremimo i sebe i ostale ukućane na dolazak novog člana porodice na svet.
Zlatno pravilo u svemu tome je da će se dete osećati i ponašati onako kako se i vi osećate i ponašate povodom toga, deca nepogrešivo upijaju atmosferu i energiju koja proističe od roditelja i vlada u kući. Drugo pravilo je pričati što više o svemu što se dešava i uključiti starije dete što više u sve aspekte svakodnevnog života. Treće i ne najmanje važno pravilo je da ne možemo sve predvideti i ne možemo se na sve pripremiti, da je neke stvari možda i bolje pustiti da idu svojim prirodnim tokom i da kroz ceo taj proces treba da budemo nežni i prema sebi , ipak ste vi samo još jedna mama koja se pita i brine oko puno stvari sa sve detetom i gomilom hormona pride. Ukoliko ove redove čita i poneki tata, važi sve isto, samo bez stomaka i hormona 😊
Priprema dece za dolazak bebe po uzrastima
Većina dece jedva čeka da dobije mlađeg brata ili sestru, u početku oni to zamišljaju kao ličnu ćelavu lutkicu, a kasnije drugara za igru, u suštini nekog svog, nekog da ne budu sami. Vi sa druge strane ne možete da zamislite da bilo koje drugo biće na svetu možete voleti kao ovo koje je sada tu pored vas, i pored ogromne sreće koju nova trudnoća donosi, pomalo vas i plaši ideja da će ono morati da vas deli sa nekim koga još uvek ni ne poznajete. Barem mene jeste, koliko god teško bilo priznati tako nešto.
U zavisnosti od uzrasta deteta odnosno razlike u godinama između dece razlikovaće se i pristup u pripremi za dolazak novog člana porodice. Mlađa deca, do recimo 2-3 godine nisu toliko svesna suštine promena koje će nastupiti, ali ne možemo osporiti da na emotivnom nivou osećaju da se nešto dešava kao i stariji klinci. Deca uzrasta od 4 godine do polaska u školu, već imaju određene predstave i slike o tome kako bi dolazak bebe mogao da izgleda i utiče na njih, dok školarci već potpunije razumeju promene u svakodnevnom životu koje će nastupiti, i imaju milion pitanja i nedoumica oko svega toga.
Zajedničko deci svih uzrasta je da su im potrebni i najbitniji naša ljubav i pažnja i to je ono na šta ćemo fokusirati kompletnu pripremu za dolazak bebe. U daljim redovima ćemo kroz piramidu potreba pokušati da sagledamo što više situacija koje mogu biti izazovne a tiču se kako starijeg tako i deteta koje tek stiže.
Uključivanje starijeg deteta kao važnog pomoćnika roditeljima u aktivnostima sa bebom
Ako u tom smislu pođemo od teorije hijerarhije ljudskih potreba prikazane piramidom, prema američkom psihologu Abrahamu Maslovu, razlikujemo 5 nivoa potreba: fiziološke, potrebe za sigurnošću, za pripadnošću, potrebe za poštovanjem (uvažavanjem) i samoostvarenjem. Pričaćemo o prva četiri nivoa fizičkih potreba koje se nazivaju još i potrebe nedostatka.
Fizološke potrebe su neophodne za preživljavanje i to su potrebe za hranom, vodom, vazduhom, snom… Vezano za te potrebe pričajte sa svojim starijim detetom, koliko god malo bilo, o svemu što će se dešavati kada stigne beba, o tome da će beba piti mleko iz vaših grudi kao što je i on/ona kad su bili mali (ako budete dojili bebu odnosno ako ste dojili starije dete). Objasnite detetu da male bebe ne mogu ništa same (dok se ne uveri svojim očima) i da ćete zbog toga morati malo više vremena da posvetite stvarima kao što su hranjenje, presvlačenje, kupanje. Kada se beba rodi, uvek je dobro uključiti starije dete u te aktivnosti, naravno u meri da ga ne opterećuju već da se oseća korisno, u skladu sa njegovim uzrastom. Mi recimo nismo počinjali kupanjac dok starija seka ne donese peškir i proveri da li je voda dovoljno topla, to joj je bilo jako zabavno, a ja mislim i da je doprinosilo osećanju pripadnosti i važnosti.
Kako da predupredite “bebeću” fazu kod starijeg deteta?
Deca umeju da se vrate par koraka u razvoju ili produže infantilnu fazu kada stigne beba, te bi bilo dobro izbaciti sve te „bebeće stvari“ ukoliko je vaše starije dete u tom uzrastu a još uvek nije skinulo pelene, prestalo da sisa prst ili cuclu (na šta ih inače ni ne treba navikaviti, iz puno razloga), pije iz flašice i slično. Objasnite detetu da će beba provoditi vreme kod mame i tate u krevetu, da su i oni tako kad su bili mali i koji su razlozi za to. Takođe ukoliko imate mogućnosti i planirate navikavanje starijeg deteta da se uspavljuje samo i spava u svojoj sobi, bilo bi dobro proći kroz to pre dolaska bebe, u suprotnom se dete može osećati kao da je izbačeno odnosno zanemarneno zbog nje.
Potreba za sigurnošću starijeg deteta
Što se tiče potreba za sigurnošću potrebno je pokazati detetu da ćete brinuti o njemu i obasipati ga nežnošću i kada beba dođe. Da ćete i dalje, koliko je to moguće, obavljati sa njim/njom sve one aktivnosti u kojima ste do sada uživali ili koje ste morali da obavljate, a da će vas u nekim možda zameniti partner ili neki drugi član porodice. Poenta je da dete bude sigurno u rutinu koju je do sada imalo. Što se sigurnosti male bebe tiče, trebalo bi objasniti detetu da su one ipak krhka i bespomoćna mala stvorenja i šta je dozvoljeno a šta ne u ophođenju sa njima. Kako da im priđu, kako da ih dodiruju i nose i slično. Potrebno je da se dete oseća sigurno i u smislu svoje male dečije imovine odnosno da se dogovorite koje stvari i igračke možete dati bebi kada dođe za to vreme, a koje ne bi volelo da deli odnosno pokloni. Naravo važi i obrnuto, detetu treba pojasniti koje bebine stvari ne bi trebalo da dira i zašto, da mora „pojačati“ higijenu ručica i slično.
Pripadnost u očima deteta
Što se pripadnosti tiče, kada imamo jedno dete, u njegovim očima stvar je jasna – roditelji pripadaju detetu i dete njima. Starije dete za razliku od mlađeg ne mora da se, uslovno rečeno, bori za roditeljsku ljubav ni sa kim. Većina male dece zamišlja da roditeljske ljubavi ima u određenoj i ograničenoj količini i da će ona sada morati da se deli na dva (ili više, ako možda nosite blizance) jednaka dela. Pre dolaska bebe je jako bitno da dete shvati da se ljubav ne deli već umnožava, matematičkim jezikom rečeno, da se dolaskom bebe ljubav prema njoj/njemu ne smanjuje, već da naprotiv, raste sve više i da kako se rađa nova beba, tako se rađa i nova ljubav prema njoj.
Šta kada primetite negativnu reakciju starijeg deteta?
Kada govorimo o potrebama za poštovanjem, treba uvažavati svaku reakciju starijeg deteta pa i negativnu o dolasku bebe i razgovarati o svim osećanjima koje ono može imati prema novonastaloj situaciji. Naravno govorimo o negativnim reakcijama normalnog intenziteta za koje smatrate da ne bi mogle na bilo koji način da ugroze bebu. Potpuno je ok da starije dete u nekom trenutku i negoduje zbog svega toga ili da se ne raduje onoliko koliko se ostali ukućani raduju ili koliko mislite da bi trebalo. U redu je i ako ne želi uvek da učestvuje u razgovorima koji uključuju bebu ili priča o njoj u negativnom kontekstu.
Zamišljajte i crtajte kako će vaša porodica izgledati kada se beba rodi
Naš zadatak je da kroz priču ili igru sa detetom stvorimo pozitivne emocije prema bebi koja stiže. Možemo spontano pominjati kako će sve to izgledati, reći detetu da je ta mala beba baš srećna što će imati tako sjajnog starijeg brata/sestru čime ćemo podići i njegovo samopouzdanje. Možemo iskoristiti prisustvo mlađe dece naših prijatelja i/ili rodbine kako bismo ukazali na to kako je divno imati mlađeg brata ili sestru, pričati o našoj ili braći i sestrama našeg partnera sa velikim uzbuđenjem i koliko smo srećni što ih imamo. Sa mlađom decom se možemo igrati sa lutkicama (i spajdermenom ili dinosaurusom, zašto da ne?) , kupati i presvlačiti ih, i na taj način im približiti svet malih beba. Možemo zamoliti dete da nacrta našu porodicu kako će izgledati sa bebom kada stigne ili pričati o tome kako je zamišlja, na koga će da liči i slično. Vizuelizacija je sjajan metod prihvatanja i usvajanja novih pojmova i ideja, u šta sam se lično kao Brainobrain edukator kroz iskustvo u radu sa decom bezbroj puta uverila.
Uključite dete u kupovinu stvarčica za bebu
Takođe korisno je uključiti dete u pripreme tipa kupovina odeće ili sređivanje sobe za bebu. Onda možete bebi pričati šta joj je kupio bata ili seka i to pred njim, reakcija dece na tako nešto je obično da se osećaju ponosno. Isto važi i ukoliko se odlučite da bebi date baš ono ime koje je starije dete predložilo.
Zamolite i druge odrasle osobe koje dolaze u kontakt sa detetom da vam pomognu, bake i deke, vaspitačice i učiteljice ili druge osobe koje se bave bilo kakvom vrstom edukacije vašeg deteta. Možete organizovati malu proslavu odnosno posluženje za drugare iz vrtića ili odeljenja kada se beba rodi.
Sada kada smo porazmislili o tome šta nas sve čeka kada dođe mala beba, ostaje nam samo da je sa smirenošću dočekamo, uživamo u još jednoj novoj ulozi koju imamo kao i da ispunimo starijem detetu sva ona obećanja koja smo mu dali pre nego što je postalo stariji brat ili sestra.
Da ga mazimo i pazimo kao da je i dalje naše jedino dete, da mu usadimo ljubav prema tom tako malom a tako bučnom biću koje se tu sad doselilo. Da se topimo dok ih gledamo kako se međusobno povezuju za ceo život i da se pravimo da ne znamo da će se nekada posvađati ili ne daj Bože potući. Za jedno obećanje dato starijem detetu budite sigurni da ga niste prekršili – onda kada ste obećali da će mu život biti neizmerno bogatiji i lepši sada kada nije više samo.