Blog
Kako matematika u kombinaciji sa mentalnom aritmetikom razvija inteligenciju?
- 9. October 2017.
- Posted by: Marija Stefanovski
- Category: Razvoj deteta Tehnike učenja
Mnoga dece imaju problema sa savladavanjem redovnog školskog gradica, a neka su dobra u svim predmetima, osim matematike. Zbog čega je to tako i da li roditelji mogu nešto da učine kako bi rešili ovaj problem? Kako da vaše dete zavoli matematiku i razvije inteligenciju?
Inteligencija je i te kako promenljiva. Takođe, nije jedina koja pravi razliku među decom, kada govorimo o učenju i matematici. Važni uticaji su i:
- Motivacija
- Vežba
- Obuka
- Podsticajno okruženje – struktura i podrška
- Usmerenost pažnje
- Sposobnost da se odgode zadovoljenja
Zbog toga ne postoji jedan razlog zbog čega deca nisu dobra u učenju. Posebno kada govorimo o matematici dešavaju se različiti problemi, neko dete često pravi greške, drugo radi sporo, treće jedan dan radi dobro, drugi dan greši… Veliku poteškoću može predstavljati i to što neka dece kreću u školu sa saznanjem da je matematika bauk. Što pre vaše dete zavoli matematiku i mentalnu aritmetiku to će mu biti lakše u školi, ali će i razviti inteligenciju!
Kako matematika i mentalna aritmetika razvijaju inteligenciju?
Da bi neko rešio matematički problemski zadatak mora da ima razvijenu kognitivnu inteligenciju: sposobnost analiziranja, sintetiziranja, apstrakovanja, primene stečenih znanja i veština u novim situacijama, shvatanja smisla problema, pronalaženje strategija za njegovo rešavanje…
BrainOBrain program za decu čini da ona veoma brzo zavole matematiku. Cilj ovog programa je usklađivanje leve i desne hemisfere mozga. Naši predavači to postižu kroz rad sa decom na abakusu (mentalna aritmetika na drevnoj azijskoj računaljki), tehnikom NLP- a (neurolingvističko programiranje) i na kraju VAK metodom (vizuelno, auditivno i kinestetičko učenje). Uz abakus matematika prestaje da bude bauk, jer se će dete kroz vežbanje lako raditi matematičke operacije.
Osim rada na Abakusu i mentalne aritmetike, tokom BrainOBrain programa deca rade vežbe koncentracije, disanja, kao i testove. Na taj način se u svim segmentima podstiče rad mozga, što za krajnji cilj daje integrisanje njegove leve i desne polovine, čime se ispoljava ono najbolje iz svakog deteta.
Časovi su dvojezični (na srpskom i engleskom) i odvijaju se u malim grupama pa su predavači fokusirani na individualne potrebe i razvoj svakog deteta ponaosob. Učenje se odvija kroz mentalne i fizičke vežbe, ali i kroz „pametne“ igrice u toku pauza.
S obzirom na to da su istraživanja potvrdila da je period od 4 do 14 godina najvažniji za pravilan intelektualni razvoj, BrainOBrain program namenjen je upravo deci u tom uzrastu. O efektima ovog programa svedoče roditelji i deca iz svih delova sveta koja su prošla ili i dalje prolaze Brainobrain program.