Blog
Jednostavni eksperimenti za kod kuće po uzrastima dece
- 14. April 2020.
- Posted by: Marija
- Category: Razvoj deteta Zanimljivosti
Postoje vrlo jednostavni eksperimenti koje deca zapamte za ceo život. Deca ne mogu u potpunosti razumeti šta se zapravo dešava, ali, kada dođe vreme, oni će se naći na času fizike ili hemije, i u njihovom pamćenju će obavezno isplivati sasvim očigledan primer.
Pronašli smo neke zanimljive eksperimente, koje će deca obavezno zapamtiti. Sve što vam je potrebno, nalazi se na dohvat ruke.
Eksperimenti za uzrast dece od 4 do 7 godina
-
Zašto balon ne puca?
Potrebno: 2 balona, sveća, šibice, voda.
Eksperiment: Naduvajte balon i držite ga iznad zapaljene sveće da demonstrirate deci kako
balon pukne. Zatim, u drugi balon naspite običnu vodu ispod česme, zavežite ga, i ponovo prinesite sveći. Ispostaviće se, da balon sa vodom mirno izdržava plamen sveće.
Objašnjenje: Voda u balonu apsorbuje toplotu koju emituje sveća. Zato balon neće goreti, i neće pući.
- Olovka
Potrebno: najlonska kesa, obične drvene olovke, voda.
Eksperiment: Najlonsku kesu napola napunimo vodom. Olovkom bušimo kesu na mestu, gde je ona napunjena vodom.
Objašnjenje: Ako najlonsku kesu probušite, a zatim je napuniti vodom, voda ce iscuriti kroz rupe. Ali, ako kesu prethodno napunimo vodom napola, a zatim je probušimo oštrim predmetom, tako da predmet ostane unutar kese, protoka voda kroz ove rupe skoro neće ni biti. To je povezano sa time da kod pucanja, molekuli polietilena se još bliže privlače. U našem slučaju, polietilen se zateže oko olovaka.
-
Šareni kupus
Potrebno: 4 čaše sa vodom, prehrambene boje, listovi kupusa (ili belo cvece).
Eksperiment: Dodajte u svaku čašu bilo koju boju, i stavite u vodu po jedan list kupusa (ili jedan cvet). Ostavite ih tako preko noći. Ujutro ćete primetiti da su listovi obojeni u različite boje.
Objašnjenje: Biljke apsorbuju vodu i i time hrane svoje cvetove i lišće. Dešava se da zahvaljujući kapilarnoj strukturi, voda sama popunjava sitne cevčice unutar biljke. Tako se hrani cveće, trava, drveće. Upijajući obojenu vodu, biljke menjaju svoju boju.
-
Boje i mleko
Potrebno je: mleko, tanjir, deterdzent za pranje posudja, stapic za usi, prehrambena boja
U tanjir sipajte dovoljno mleka da prekrijete dno tanjira, a onda na površinu mleka kapnite nekoliko kapi različitih boja. Navlažite vrh štapića deterdžentom i dotaknite mleko. Dolazi do interakcije između deterdženta i masti u mleku pa se zbog toga na površini prave šare. Napravite dugu.
-
Obojite cvet u vašu omiljenu boju
Potrebno je: dve case, voda, prehrambena boja, dva karanfila
Čaše napunite vodom i u njih sipajte različite boje, što više to bolje. Stavite cveće u vodu i čekajte. Vaš cvet će promeniti boju.
-
Jaje koje pliva
Šta vam je potrebno: 2 jaja, 2 čaše vode, so
Eksperiment: Oprezno stavite jaje u čašu obične vode. Ako jaje nije pokvareno, potonuće na dno čaše. U drugu čašu sipajte toplu vodu i u njoj rastovirte 4-5 kasicica soli. Kada se voda ohladi ubacite drugo jaje. Ono će plivati u vodi i ostati na vrhu čaše.
Objašnjenje: Jaje ima veću gustinu od obične vode pa zato tone na dno. Slana voda pak ima veću gustinu od obične vode. Kada u običnu vodu dodamo so i rastvorimo je, ona se razgradi na jone koji se vežu s molekulama vode. Ta veza stvara više čestica u slanoj vodi kada je uporedimo s običnom vodom zbog čega jaje ne tone na dno, već pliva na površini. Isti je razlog zašto je lakše plivati u moru nego u bazenu ili jezeru.
Eksperimenti za decu stariju od 7 godina
-
Elektromagnet
Napravi svoj elektromagnet.
Potrebno je: jedan gvozdeni ekser, bakarna zica, baterija 1,5 V
Oko eksera obmotajte žicu, a zatim krajeve žice spojite sa pozitivnim i negativnim polom baterije. Dobili ste elektromagnet koji može privući spajalice i druga tela od metala.
-
Vulkan
Potrebno je: 6 solja brasna, 2 solje soli, 4 kasika ulja, topla voda, plasticna flasa, deterdzent za posudje, jestiva boja (crvena), sirce, tanjir, 2 kasike sode bikarbone
Pomešajte brašno, so, ulje i toplu vodu da dobijete glatko testo. Staviti flašu u tanjir i obložiti testom tako da ne zatvorite otvor flaše. Sipajte toplu vodu u flašu, dodajte prehrambrenu boju, i nekoliko kapi deterdženta. Dodajte sodu bikarbonu i polako sipajte sirće. Erupcija vulkana kreće.
Lava je rezultat hemijske reakcije između sirćeta i sode bikarbone. U flaši se oslobađa ugljen dioksid koji vrši pritisak unutar boce, što se i dešava u prirodi kod erupcije vulkana.
-
Plamen nema senku?
Što vam je potrebno: nekoliko šibica, svetiljka
Eksperiment: Zapalite šibicu i držite ju 10-15 cm od zida. Osvetlite ruku u kojoj držite šibicu svetiljkom tako da na zidu vidite senku. Senka će prikazati vašu ruku i šibicu, ali ne i plamen.
Objašnjenje: Plamen nema senku jer ne sprečava prolaz svetla kao čvrsti objekti poput vaše ruke ili šibice.
Zato dragi Brainovci, pokusajte sa roditeljima neki od ovih eksperimenata, druzite se, otkrivajte i uzivajte zajedno sa njima a izvođenje čak i najjednostavnijeg eksperimenta probudiće vasu pažnju i učiniti dan zanimljivijim.