Blog
Kako da probudite i negujete kreativnost kod svog deteta
- 30. October 2017.
- Posted by: Marija Stefanovski
- Category: Razvoj deteta
Svaki roditelj želi da njegovo dete dostigne svoj maksimalni kreativni i inetelektualni potencijal. Kreativnost donosi mnogo beneficija detetu kasnije u životu. Činjenica je da su kreativne osobe fleksibilnije, lakše savladavaju prepreke i vide mogućnosti tamo gde ostali vide probleme.
Kreativnost nije nasledna osobina i nije talenat koji poseduju samo neka deca. Svako dete može da bude kreativno ukoliko roditelji ulože svoj trud i stvore takve uslove koji bi omogućili detetu da koristi svoju imaginaciju.
Sledeći saveti mogu pomoći vašem detetu da razvije svoju kreativnost:
Zabavljajte se uz igru ‚‚boja dana” . Izaberite neku boju za taj dan, npr. crvena. Preporučljivo je da se ova boja uključi u sve što budete radili tog dana.
Maksimalno odglumite neku ulogu. Bez obzira kakva je uloga, adaptirajte i svoj glas svojoj ulozi i iskoristite sve rekvizite koji su vam pri ruci. Na taj način ćete podstaći svoje dete da uradi isto. Deca predškolskog uzrasta, koja više vremena provode glumeći različite uloge, budu kreativnija. Na dečija pitanja odgovorite pitanjem. Deca su po prirodi znatiželjna i postavljaju bezbroj pitanja. Nema ničeg lošeg u tome da mu odmah date odgovor, ali na ovaj način, postavljajući mu pitanje, ohrabrićete ga da da svoje viđenje za nepoznatu reč.
Podstaknite ga da koristi svih pet čula. Zavežite detetu nešto preko očiju i zatražite od njega da pogodi kakav ste predmet stavili ispred njega. Ili čak možete da mu postavite izazov da pogodi kakvu ste hranu stavili u njegova usta, dok su mu vezane oči i zapušen nos. Dok ste u šetnji pitajte svoje dete kakve se arome osećaju u vazduhu oko vas.
Postavljajte mu ‚‚otvorena” pitanja. Otvorena pitanja, koja nemaju standardni odgovor, podstiču dete da razmišlja izvan kutije i da vežba svoju kreativnost, kako bi smislilo odgovarajući odgovor.
Kada vam dete kaže: ‚‚Vidi šta sam nacrtao/napravio!” pokažite interes. Pokažite interes i pitajte ga sa entuzijazmom o njegovoj inspiraciji u procesu stvaranja dela. Kada dete oseti da je njegova umetnost cenjena, sa zadovoljstvom će nastaviti da je razvija.
Podržite ga i ako napravi grešku. Greške su sastavni deo učenja, mada se mnoga deca plaše njih, jer posle greške vrlo često sledi ismevanje, a strah je veliki neprijatelj kreativnosti. Deca koja se plaše grešaka, ne razmišljaju kreativno. Ne dozvolite da se vaše dete razočara. Kada nešto pogreši, dajte mu mogućnost da popravi grešku ili mu pomozite da iz te greške izvuče pouku. Istraživanja pokazuju da više učimo kada grešimo, nego kada se naši napori završavaju uspehom.
Povećajte samopouzdanje i samopoštovanje kod vašeg deteta. Samouverena deca se lakše izražavaju. Kada dete poštuje samog sebe, ponosi se svojim razmišljanjem i ne krije ga u sebi.
Posećujte pozorišne predstave, galerije, festivale… Kulturni događaji motivišu decu da istražuju svoje talente i da razvijaju svoje sposobnosti.
Ograničite vreme koje provodi ispred TV-a ili kompjutera. U današnje vreme je nemoguće da dete u potpunosti odvojite od ekrana. Ali, vaš zadatak je da ograničite vreme provedeno na kompjuteru ili ispred televizora. Predlažite vašem detetu druge aktivnosti kojima će popunjavati svoje slobodno vreme – razgledanje slikovnica, čitanje, bojenje, pravljenje figura od plastelina, pravljenje origami figura i slično.
Dozvolite mu da samo donosi odluke. Podstaknite dete da samo izabere odeću, da samo odluči šta će da večera ili koje predmete da uključi u svoju igru. Ako je starije dete, možete da mu dozvolite da samo dekoriše svoju sobu, ili barem deo sobe.
Motivišite ga da smišlja priče. Potražite od vašeg deteta da izmisli priče ili da dovrši bajke koje vi započnete. Tako će, na zabavan način, razviti svoju kreativnost, a rezultat će često biti humorističan i izmamiće vam osmeh.
Podstaknite znatiželju kod vaše dece, povećajte njuhovu samouverenost, pokažite entuzijazam i ohrabrite ih da izraze svoju kreativnost.