Blog
Uticaj takmičenja na razvoj deteta
- 11. May 2023.
- Posted by: Marija
- Category: Obrazovanje Razvoj deteta
Takmičenje je nešto sa čime se deca susreću od prvih školskih dana. Takmičenje sa drugarima ko će pre da uradi školski zadatak, zatim ko će prvi da dotrči na cilj, ko će više da postigne golova itd. Kada se govori o ovoj temi tu se pre svega misli na benefite koje takmičenje može da donese svakom
pojedinom detetu.
Krajem maja meseca u Zemunu će biti održano tradicionalno 4. Nacionalno brainobrain takmičenje gde će se deca iz cele Srbije nadmetati za trofeje i medalje. Ideja ovog festivala je pre svega da deca pokažu svoje znanje, da se druže sa svojim vršnjacima iz drugih gradova, da steknu neka novaiskustva i veštine ali najviše da se takmiče sa samim sobom da bi pokazali koliko mogu u ovom trenutku.
Festival je koncipiran tako da je prvi deo dana namenjen za takmičarski deo. Deca imaju tri minuta da urade što više zadataka sa nivoa koji su poslednji završili. Dok rade ove zadatke deca razvijaju brzinu, koncentraciju i stiču smirenost koja je jako važna za test situacije. Nakon takmičarskog dela ide revijalni deo koji je posvećen pokazivanju posebnih dečijih veština multitaskinga. Glavna ideja se ogleda u tome da deca pokažu svoje veštine istovremenog računanja i pevanja/sviranja/igranja. Ovo je još jedna odlika Brainobrain programa koji ga izdvaja od drugih programa. Na ovaj način deca stiču jednu veoma važnu veštinu koja će im itekako biti potrebna za svakodnevni život. Posle dela programa koji se odnosi na multitasking ide svečana dodela nagrada svim takmičarima.
Međutim ovde treba imati u vidu više činjenica. Suština Brainobrain takmičenja nije u tome da deca pokažu ko je najbolji nego da se takmiče
sa samim sobom, da pokažu koliko su napredovali u svom radu i razvoju, koliko su spremni za polazak u školu itd. Ovo takmičenje ima i veoma važan socijalni moment. Deca imaju prilike da se druže sa svojim vršnjacima iz drugih gradova, da učestvuju u raznoraznim događajima koji se u okviru takmičenja organizuju. Upoznajući svoje vršnjake deca šire svoj krug prijateljstava i stvaraju prijateljstva na duže staze. Ovo je važno pogotovo imajući u vidu to da se deca danas ne druže toliko intenzivno koliko se nekada družila. Svemu tome je doprineo i razvoj tehnike i tehnologije koja je sve više prisutna u njihovim životima. Zato deca treba da provode što više vremena u prirodi sa svojim vršnjacima, na svežem vazduhu, radeći različite korisne aktivnosti.
Do početka takmičenja je ostalo još nešto više od mesec dana. Deca treba da iskoriste taj period da se što bolje pripreme za njega. Međutim treba da imaju u vidu da nije važno pobediti nego učestvovati. Ideja je da smeh, druženje i sreća dece budu lajtmotivi čitavog događaja a ne ambicije nas odraslih da baš naše dete ili deca moraju da odnesu nagrade.
Novak Stanišić, Bob Školarko Novi Sad
Pozdravljam sve čelnike Brejna a posebno učitelje Katarinu i Miću Stojanović koji su pored toga što si odlični pedagozi, MNOGO DOBRI LJUDI….STO JE NAJ BITNIJE .
TO JE BTEJN U RAKOVICI
Takmičenje juče je bilo predivno i ako je meni kao mami baš bilo naporno, ali je vredelo svaki minut.
HVALA VAM PUNO VELIKI POZDRAV