Blog
Zašto je rutina važna tokom razvoja deteta?
- 24. April 2023.
- Posted by: Marija
- Category: Obrazovanje Porodica Razvoj deteta Vaspitanje Zdrav život Zdrava prehrana
Dnevna rutina predstavlja osnovu na kojoj se zasniva organizacija svakodnevnih aktivnosti, kako kod odraslih, tako i kod dece.
To uključuje vreme za hranu, igru i relaksaciju, učenje, negu i spavanje. Uvođenjem dnevne rutine, deca stiču osećaj sigurnosti i kontrole, što pozitivno utiče na njihov kognitivni i emocionalni razvoj.
Uprkos verovanju da rutina nosi negativnu konotaciju, te da ubija kreativnost i maštu, ispostavilo da ona unosi sklad i utiče na naše veštine učenja i organizovanja.
S tim na umu, u produžetku teksta ćemo objasniti na koji način dnevna rutina utiče na razvoj deteta, kako se uvodi i kakav je primer dnevne rutine za decu različitog uzrasta.
Prednosti dnevne rutine za razvoj deteta
Dnevna rutina donosi brojne benefite za razvoj deteta.
Prvo, organizovanje svakodnevnih aktivnosti u skladu sa rutinom, pomaže deci da steknu osećaj sigurnosti i predvidljivosti. To im omogućava da razviju samopouzdanje i osećaj kontrole nad svojim životom.
Naravno, ovo se može odnosi i na onaj manje bitan aspekat poput oblačenja pred školu – ako vaša ćerka voli modu i moderne suknjice za devojčice, pokušajte da je naučite da svako veče izabere odeću za školu, kako bi ujutru ustala okrepljena i spremna da se fokusira na ostale obaveze.
Takođe, redovno pridržavanje rutine pomaže deci da uspostave zdrave navike, poput pravilne ishrane i dovoljnog sna. Inovativni recepti su uvek dobrodošli, ali pokušajte da oformite nedeljni jelovnik u kome će neka jela ostati ista.
Drugo, dnevna rutina ima pozitivan uticaj na razvoj dečjeg kognitivnog i emocionalnog razvoja.
Deca koja prate rutinu bolje se snalaze u okruženju i lakše se prilagođavaju novim situacijama. Osim toga, organizovanje vremena za igru i učenje pomaže najmlađima da razviju kreativnost i maštu, što je esencijalno za njihov dalji intelektualni razvoj.
Treće, ova organizacija omogućava mališanima da se fokusiraju na zadatke i da razviju veštinu samokontrole.
Uvođenje dnevne rutine i njen uticaj na dete
Uvođenje dnevne rutine treba da bude postepeno i prilagođeno detetovom uzrastu.
Deca koja su još uvek u predškolskom uzrastu, primera radi, treba da imaju jasno definisan raspored aktivnosti koji uključuje vreme za igru, učenje, ishranu i spavanje.
Deca koja su malo starija mogu imati fleksibilniji raspored denvnih aktivnosti, ali i dalje bi trebalo da imaju vreme određeno za obavljanje pojedinačnih zadataka –
Kada se uvede dnevna rutina, bitno je da se pridržavate rasporeda.
Deca treba da znaju šta da očekuju i kada da očekuju određene aktivnosti. Pa tako, dete koje zna da će se uvek buditi u isto vreme i doručkovati u isto vreme, imaće manje verovatnoće da bude nervozno i napeto, jer mu je ishrana redovna i pravilna.
Ova vrsta repetetivne radnje smanjuje anksioznost, dok istovremeno povećava samopouzdanje – imate svest o tome da su neke stvari u životu konstantne, iako se možda dani razlikuju (dete može imati trening jednog dana, ići na izlet ili eksurziju drugog i pohađati čas crtanja ili stranog jezika).
Kada se dete pridržava rutine, postaje mu lakše da se koncentriše i fokusira na zadatke. To može da pomogne u poboljšanju akademskih rezultata, te da ga motiviše da bude uspešniji, a samim tim i srećniji.
Primer dnevne rutine za decu različitog uzrasta
Evo kako dnevna rutina može izgledati za decu različitog uzrasta:
- Predškolsko doba – Ustajanje ujutro, doručak, igra, učenje, ručak, dremka, poslepodnevna užina, igra, večera, kupanje, spavanje.
- Školsko doba – Ustajanje ujutro, doručak, odlazak u školu, povratak kući, užina, učenje i vannastavne aktivnosti, večera, kupanje, slobodno vreme, spavanje.
- Pubertet i adolescenti – Ustajanje ujutro, doručak, odlazak u školu, odlazak na trening ili sport, užina, vreme za učenje i hobije, večera, slobodno vreme, vreme za druženje, kupanje, spavanje.
Kada je pravi trenutak za uvođenje dnevne rutine?
Pravi trenutak za uvođenje dnevne rutine zavisi od deteta i porodice. Najbolje bi bilo da se uvede rutina čim dete počne da shvata redosled aktivnosti. Ovo obično znači da je dete starije od godinu dana.
Imajte na umu da je porodica najveći faktor koji utiče na život deteta, jer ona obilkuje ponašanje dece u okviru sopstvenog konteksta i bira druge kontekste u kojima će dete boraviti – ovo zapravo znači da će kvalitet dečije rutine zavisiti od toga kako je vi obrazujete.
Pridržavanje rasporeda je ključno za uspeh dnevne rutine. Zato, ako još uvek niste uveli rutinu u detetov život, to bi trebalo da učinite što pre.
Nadamo se da vam je ovaj blog tekst bio koristan, koliko i poučan, te da smo uspeli da vam pružimo dovoljno relevantnih informacija kako biste spoznali značaj rutine i tako napravili onu koja je prilagođena potrebama vašeg deteta.
Za još zanimljivih saveta pratite naš sajt!