Blog
Da li ste loš roditelj ako odbijete da svom detetu dohvatite čašu vode?
- 28. September 2020.
- Posted by: Marija
- Category: Razvoj deteta Vaspitanje
U današnje vreme, svakom roditelju koji je zainteresovan su dostupni normativi i informacije o tome šta dete u kom uzrastu može da uradi samo. No, svako dete je priča za sebe i ne treba se oslanjati isključivo na statistiku.
Mnogo je važnije pratiti, posmatrati i proceniti detetovu spremnost za određene samostalne radnje i onda kada se oseti spremnost, detetu treba dati prostora da obavlja stvari samostalno.
Često čujemo rečenice!“Nemoj ti, mama će” ili “Ne možeš sam da sipaš, prosućeš!”. Ovde može da se radi o prezaštićavanju deteta ili o roditeljskom perfekcionizmu ili, pak, o nedostatku vremena ili strpljenja. Kada se ovo povremeno dešava, razumljivo je. Ali, kada je ovakav način uobičajen, to dovodi do formiranja deteta koje nije sposobno za samostalan život, što će kasnije dovesti do negativnog mišljenja o sebi i snažno uticati na samopouzdanje kroz čitav život. Dete, a kasnije čovek će lako odustajati od toga da nešto uradi samo.
Zato, ne razmišljajte da li je vreme i da li će moći! Samo budite kraj njega radi njegove bezbednosti. Nemojte da mislite da ste loši ako budete “lenja” mama. Kako kaže dečiji i porodični psiholog Ana Bikova u knjizi “Samostalnost deteta ili kako da postanete “lenja” mama”-potrebno je povremeno uključiti “lenju” mamu, uz svest da je to u interesu deteta.
Na kraju krajeva, “Dete ima pravo da ne radite sve umesto njega, dete ima pravo da izvršava svoje obaveze!”
Držeći se ovog principa, mi na svojim BrainoBrain časovima nastojimo da mališanima prepustimo da sami obavljaju što više radnji. Po dolasku na čas, sami se presvlače i prezuvaju, sami raspakuju svoje rančeve, vode računa o svojim stvarima, sređuju prostor za sobom, vraćaju bojice i drugi školski pribor na mesto.Takođe, sami sipaju vodu, poslužuju se voćem ili drugim grickalicama, u toalet odlaze sami i obavezno peru ruke više puta.
U sklopu NLP aktivnosti mnogo razgovaramo o dečijim dužnostima i obavezama u domaćinstvu.
U saradnji sa roditeljima, svaki naš mališan ima potpunu podršku sa svih strana i slobodno može da “raširi svoja krila” i otisne se u avanturu zvanu ŽIVOT.