Blog
Važnost sportskih aktivnosti za decu (i kako pronaći onu pravu za Vaše dete)
- 17. June 2019.
- Posted by: Marija Stefanovski
- Category: Aktivnosti Zdrav život
Čak i u prvim godinama života, igra i vežba imaju krucijalnu ulogu u ljudskom rastu i razvoju. Najvažniji poklon koji Vi kao roditelj možete pokloniti svojoj deci je da nađete vremena da se sa njima igrate svakodnevno.
Osim što ćete ojačati međusobne odnose, fizičke aktivnosti i igre pomažu Vašem detetu da izgrade samopouzdanje, koordinaciju, motoričke sposobnosti i još mnogo toga.
Jedan ili više sati fizičke aktivnosti dnevno pomažu pri očuvanjem zdravlja i sprečavanju bolesti poput gojaznosti, dijabetesa, itd. Srećom, većina dece ima urođenu želju za igrom, a kada ih upišete na neki sport njihovu prirodnu energiju pretvarate u nešto korisno. Od sportova sa loptom do gimnastike, organizovane sportske aktivnosti mogu da koriste deci u svih 5 ključnih nivoa razvoja: fizički, emocionalni, socijalni, kognitivni i moralni. Deca pomoću sporta razvijaju:
– snagu,
– samopouzdanje,
– kritičko razmišljanje,
– samodisciplinu,
– svest o razlikovanju dobrog od lošeg.
Kako da se odlučite na koji sport odvesti Vaše dete
Najranije godine detinjstva su jako uzbudljive i brze kako bebe postaju potpuno mobilne i mogu se samostalno kretati. Za njih je to period ogromnih promena – razvijaju agilnost, koordinaciju i kontrolu nad svojim telom, uvek su spremna na igru, smeh i aktivnost. Međutim, njihovo uzbuđenje ponekad pređe u frustraciju jer se bore da naprave neke pokrete za koja njihova tela nisu spremna. Po pravilu, do pete godine života dete je najbolje upisati u sport koji će im pomoći da savladaju bazične pokrete i time naprave dobar temelj koordinacije i vladanja svojim telom i za sve druge sportove u budućnosti. U ovom dobu najbolje je trčanje, plivanje, gimnastika, bicikliranje, karate i fudbal. Plivanje i biciklizam može se podučavati i kod kuće, a kod gimnastike i fudbala su osnovne veštine puno jednostavnije nego kod drugih sportova što ih čini savršenim odabirom za decu koja prvi put doživljavaju sport.
Fizičke sposobnosti dece nastavljaju se razvijati od 6. do 13. godine, ali i njihovi individualni interesi. U ovom dobu, dobra je ideja da im dopustite da istražuju različite aktivnosti, usmerujući ih na sportove prikladne za njihove godine, karakter, i spoljne faktore poput vremena i budžeta vaše porodice. Za decu školske dobi sportovi pružaju trošenje energije, model zdravog takmičenja i timskog rada te izgradnju identiteta. Zbog toga su u ovoj dobi najpopularniji timski sportovi i to: košarka, fudbal, bejzbol, odbojka te za nezavisnu i introvertnu decu: tenis, borilačke veštine, golf, jahanje, ples.
U tinejdžerskoj dobi deca već imaju zrelu viziju i sposobnost razumevanja sportske strategije. Spremna su izvoditi složene sportske veštine i uveliko znaju koji ih sport zanima.
Naravno, organizovani sportovi nisu jedina opcija za bavljenje aktivnošću. Ako vaše dete nije zainteresovano ni za jedan sport, pronađite druge fizičke aktivnosti poput porodične vožnje biciklom ili kuglanje, šetanje u prirodi i slično. Podstaknite ih na aktivno provođenje vremena sa prijateljima gde mogu preskakati uže, igrati žmurke pa čak i igrati video igre koje uključuju ples, virtualne sportove ili neke vrste pokreta. Bilo da vaše dete pliva, vozi se ili igra neki sport, pazite na dugoročni cilj – doživotna fizička aktivnost kao briga o zdravlju.
Izvori:
https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/childrens-health/in-depth/fitness/art-20048027
https://pediatrics.aappublications.org/content/119/1/182
https://www.care.com/c/stories/3876/the-top-20-sports-for-kids/