Blog
Igre sa decom za kraj raspusta koje olakšavaju snalaženje u školi
- 16. August 2018.
- Posted by: Marija Stefanovski
- Category: Zanimljivosti
Iskoristite poslednje dane raspusta kako biste pomogli detetu da se što bolje pripremi za polazak u školu. U nastavku pročitajte koje igre možete da igrate kod kuće sa decom i razvijate kod njih veštine potrebne za bolje snalaženje u školi.
Igre za razvoj fine motorike
Pravilno držanje olovke i pisanje zahteva određenu zrelost deteta. Zanimljivim igrama kod kuće u vrtićkom uzrastu, možete kod deteta razvijati sposobnost preciznih, sitnih pokreta rukom. Na taj način se istovremeno stimuliše dobra koordinacija između prstiju i oka.
Predlozi igara:
- Uzmite pipetu i zadajte detetu da presipa kap po kap iz jedne posude u drugu. Da bi igra bila zanimljivija, koristite vodene boje koje će uneti razigrano šarenilo i na taj način duže zadržati pažnju deteta. Ako nemate pipetu pri ruci, možete koristiti i slamčicu. Isti je princip kao sa pipetom, samo što ovde dete treba prethodno da umoči slamčicu u vodu i uz pomoć svog prsta (palca) koji će staviti na vrh slamčice, zadrži vodu. Kada želi da pusti vodu, dovoljno je da podigne prstić sa vrha slamčice i eto zabave.
- Rešavanje lavirinata povoljno utiče na razvoj grafo-motorike kod dece. Možete ih ištampati sami sa računara ili ih pronaći u različitim časopisima i knjižarama. Birajte lavirinte prilagođene uzrastu deteta kako ono ne bi izgubilo interesovanje za ovu igru.
- Igra od tačke do tačke zahteva preciznost, a jako je dopadljiva deci! Ako ne uspete da pronađete tačkaste šablone za ovu igru, istačkajte sami jednostavnu figuru na listu papira i dajte detetu da spoji tačke. Oduševiće se kada vidi krajnji rezultat jer će mu delovati kao da je ono samo nacrtalo zadatu figuru. Iskoristite ovaj crtež i ponudite detetu makaze kojima bi iseklo iscrtanu figuru duž linija.
Igre za razvoj pažnje
Pažnja i budnost kod dece utiču na njihovo celokupno opažanje sveta. Što je kod deteta bolje razvijena pažnja ono će imati bolju sposobnost da sagleda i razume svet oko sebe. U ovom procesu veliku važnost ima igra jer na taj način dete najbolje usvaja nova pravila i razvija pažnju.
Roditelji, pustite dete da se igra do kraja kada je započelo igru jer mu na taj način stimulišete koncentraciju.
Predlozi igara koje stimulišu razvoj pažnje:
- Uočavanje razlika. Dete treba da uoči što više razlika između dva crteža i to treba da uradi brzo. Na ovaj način se razvijaju brzina i preciznost kod zapažanja.
- Igra ogledala. Stanite naspram deteta i zadajte mu pokrete koje treba da oponaša. Bitno je da precizno izvedete zadatu radnju kako bi dete razumelo šta treba da uradi.
- Dan-noć. Roditelji, znate ovu igru? Cilj je da pokušate da zbunite dete naredbama da čučne ili ustane u zavisnosti od toga da li je izgovorena reč: Dan ili Noć. Odlična je za koncentraciju i održavanje pažnje kod deteta.
Govorno-jezički razvoj kroz igru
Ne razvijaju se govorno-jezičke veštine same od sebe. One su deo šire slike koja uključuje socijalnu interakciju, igru, posmatranje, manipulisanje objektima, slušanje i pažnju. U nastavku ćemo vam navesti nekoliko jednostavnih ideja koje su lake i zabavne za izvođenje kod kuće. Povoljno utiču na nivo jezičkog i govornog razvoja i odlična su priprema za pravilno komuniciranje deteta u grupi.
Predlozi igara za govorno-jezički razvoj:
- Ispričajte priču od zadatih reči. Izaberite 3 reči od kojih je potrebno da se napravi kratka priča. Birajte reči koje imaju smisla jedna sa drugom i od kojih je moguće osmisliti priču koja se sastoji od desetak rečenica. Nakon ispričane price, zamenite uloge sa detetom.
- Razlaganje reči na slova. Zadajte detetu reč i recite mu da je razloži na slova. Birajte jednostavne reči. Zatim obrnite situaciju, neka dete vama zada reč.
- Dvosmerna komunikacija. Podstičite dvosmernu komunikaciju u razgovoru sa detetom. Nemojte mu postavljati pitanja na koja će odgovor biti jedna reč: Da ili Ne. Pitajte dete: Koje igre si danas igrao sa babom? Koja situacija ti je prijala? Komunicirajte sa detetom u što više različitih situacija: dok šetate, igrate se ili zajedno obavljate lagane kućne poslove. Podstičite dete da priča, neka ono vama postavlja pitanja.
Pored navedenih igara, detetu je za pravilan razvoj neophodna slobodna igra sa vršnjacima. Istraživanje u prirodi, igre loptom, vožnja bickla i prevazilaženje prepreka na igralištu odličan su uvod za kasnije bavljenje sportom. Na taj način se pored motoričkih, razvijaju i društvene veštine kod dece.
Napišite nam u komentaru kako vam se čine predlozi igara za kraj letnjeg raspusta. Da li ste neke primenili u kućnoj igri sa svojim detetom i koja igra mu se najviše dopala?
Većinu navedenih igara i još mnogo drugih vežbi i tehnika BrainOBrain edukatori koriste u igri sa decom. Cilj našeg programa je bolja priprema deteta za školu, a kasnije i bolje snalaženje u izazovnim životnim situacijama. Pored razvoja mentalnih sposobnosti, sa decom radimo i na razvoju ličnih i društvenih veština.
Pridružite nam se, upis je u toku.