Blog
Štetan uticaj elektronskih uređaja na decu i zašto odrastati uz plemenite materijale
- 2. March 2018.
- Posted by: Marija Stefanovski
- Category: Razvoj deteta
Ubrzani razvoj i upotreba tehnologije su nam u mnogome olakšali život, međutim, većina ljudi nije ni svesna štetnog uticaja uređaja po naše zdravlje.
Mobilni telefoni, kompjuteri, internet ruteri, tableti i televizori emituju štetna zračenja, izazivaju promene u našem organizmu i dovode naše zdravlje u rizik.
Uvreženo je mišljenje da su kompjuteri postali nezamenljiv aparat za rad i obrazovanje.
Ukoliko ispred monitora provodite više od tri sata dnevno, postoji ogromna mogućnost da ćete oboleti od sindroma, koji lekari nazivaju „kompjutersko oko“. Posledice su umor, glavobolje i poremećaji vida, kao što su zamućenje vida i dvostruka slika. Kućište kompjutera je potrebno što više udaljiti od mesta gde se sedi tokom rada, laptop računare ne treba držati u krilu jer je zračenje najjače u neposrednoj blizini, dok sa udaljenošću drastično opada.
Mobilni telefoni najviše zrače tokom razgovora, pri čemu mozak apsorbuje polovinu štetnog zračenja. Kako bismo smanjili uticaj štetnosti mobilnih telefona, veoma je važno da se, prilikom poziva broja, sačeka par sekundi dok se ne uspostavi veza, pa tek onda prisloni aparat na uvo (najpreporučljivije je koristiti spikerfon, slušalice ili SMS komunikaciju).
Bežični internet je još jedno tehničko dostignuće, koje vrlo štetno utiče na naše zdravlje. Ruteri i modemi šalju signale kroz zidove putem elektromagnetnog zračenja. Naša tela su takođe na udaru tom prilikom. Dugoročno izlaganje talasima, koje stvaraju ruteri, može da izazove oštećenja mozga, gubitak pamćenja, pa čak i tumore.
Dečiji organizam je posebno osetljiv. Telo tokom razvoja apsorbuje daleko više zračenja nego telo odraslog čoveka. U tom smislu, deca i mladi su pod većim rizikom tokom izlaganja blizini elektronskih i električnih uređaja. Kompjuteri, mobilni telefoni, TV aparati i daljinski uređaji, mikrotalasne rerne su najveći zagađivači životnog prostora u našem neposrednom životnom okruženju.
Radi održavanja psihofizičkog zdravlja neophodno je preduzeti sve potrebne mere u zaštiti od negativnih uticaja.
Neophodno je isključiti internet rutere u sobi, u kojoj deca spavaju (zbog konekcije koju ruteri imaju sa mobilnim telefonima), isključiti telefone ili ih držati na što većoj udaljenosti od mesta spavanja. Potrebno je izlagati decu što većem kontaktu sa prirodom (jer je prisustvo kiseonika jedan od najbitnijih faktora u razvoju mozga), što češćem druženju sa drugom decom (jer je socijalizacija vrlo bitna za razvijanje veština i psihičkog zdravlja).
Program Brainobrain akademije se u potpunosti bazira na korišćenju plemenitih materijala, bez ikakve upotrebe elektronskih i električnih uređaja, na taj način podstičući najzdraviji i najstimulativni pristup u kognitivnom i emocionalnom razvoju dece i mladih. Abakus, kao tradicionalna računaljka, već vekovima podstiče razvoj genijalnosti i spada u najbolje i najzdravije alatke za učenje i razvijanje, koje su proistekle iz baštine svetske kulture i civilizacije.
Podstičite i ohrabrujte svoju decu da slobodno vreme provode čitajući knjige, baveći se sportskim aktivnostima, provodeći vreme u prirodi. Inspirišite ih da razvijaju svoju kreativnu stranu, koristeći olovke, bojice i razne materije koje imaju u svom okruženju. Neka vaša deca odrastaju zdrava, ispunjenija i srećna. Na taj način im na najbolji način poklanjate perspektivu i njihovu zajedničku, celishodniju budućnost.
Dodatak preporuka:
Da biste što zaštitili zdravlje vaše dece od štetnog uticaja mobilnh telefona, pridržavajte se sledećih navika:
- Deci mlađoj od 12 godina ne davati mobilni telefon na korišćenje, osim u retkim slučajevima
- Izbegavati nošenje mobilnih telefona direktno uz telo
- Razgovore obavljati što kraće, neophodno je koristiti spikerfon ili slušalice, koristiti SMS komunikaciju pre nego pozive
- Mobilni telefon ne treba približavati uhu dok se ne uspostavi telefonska veza
- Tokom razgovora telefon držati naizmenično na oba uha
- Izbegavati telefoniranje u prevoznim sredstvima
- Isključite internet rutere u stanu ili kući u kojoj deca spavaju
Autor : Gorana Stojanović, dipl. specijalni pedagog i BrainOBrain edukator
Izvori :
https://www.blic.rs/slobodno-vreme/vesti/koliko-racunar-utice-na-vase-oci/fy17tzx