Blog
7 saveta za razvoj samopoštovanja kod dece
- 4. October 2018.
- Posted by: Marija Stefanovski
- Category: Razvoj deteta Vaspitanje
Kako vaše dete reaguje kada mu date zadatke? Da li odmah kreće u akciju ili ih izbegava bez prethodnog pokušaja da ih reši? Ako odustaje pri nailasku na prvu prepreku, to obično ukazuje na strah od neuspeha, što proizilazi iz nesigurnosti i niskog samopoštovanja.
Da li vaše dete lako ostvaruje kontakt za vršnjacima ili izbegava da se druži? Stidljivost može biti znak da ono brine šta će drugi reći ili uraditi u vezi bilo čega, a to može biti zbog manjka samopoštovanja.
Naučna istraživanja pokazuju da samopoštovanje nije urođeno, nego se kod dece razvija tokom života pod uticajem životnih iskustava i reakcija okoline na detetovo ponašanje.
Šta je samopoštovanje?
Samopoštovanje je pozitivna ili negativna slika o sebi. To je način na koji vrednujemo ono što činimo, šta zapravo jesmo i rezultate koje postižemo.
U nastavku teksta pročitajte koje reakcije okoline su dobre za razvoj samopoštovanja kod dece.
Kako roditelji mogu da pomognu?
Roditelji su najvažnije osobe u detetovom životu tokom ranog detinjstva i zbog toga upravo oni imaju značajnu ulogu u razvijanju samopoštovanja kod svoje dece. Pravilo koje uvek vredi jeste da pozitivne informacije primljene od okoline koja je detetu bliska – povećavaju samopoštovanje, a negativne informacije – smanjuju.
Delimo sa vama 7 korisnih saveta koji roditeljima mogu pomoći da povećaju samopoštovanje kod svog deteta:
- Uključite dete u aktivnost za koju ima talenat ili sposobnosti. Ako primećujete da ima dobru koordinaciju pokreta – upišite ga na sport, ako lepo crta – pridružite se kreativnim grupnim radionicama. Ako voli muziku, obavezno ga upišite u muzičku školu. Sve navedeno je izuzetno bitno za pravilan detetov razvoj, jer uključivanjem deteta u neku aktivnost za koju ima talent podstičete ga da primećuje svoje pozitivne aspekte i napore. Obavezno ga pohvaljujte i ohrabrujte za postignute uspehe!
- Podstičite dete da otvoreno govori o svojim osećanjima. Pažljivo slušajte svoj dete, pokažite mu da ste ga čuli i prihvatite njegova osećanja. Ovakav pristup je značajan jer pomaže deci da prepoznaju i izbore sa svojim emocijama.
- Imajte na umu da često ukazivanje na greške može obeshrabriti vaše dete. Konstruktivno kritikujte i budite specifični u tome. Kritika treba da se odnosi na ponašanje, a ne na ličnost deteta. Na primer: Treba reći: ,,Nije u redu da udariš sestru ako ti ne da igračku”, umesto: “Nevaljala si”.
- Verujte u svoje dete i ohrabrujte ga. Poručite detetu da je dobro ceniti sebe, ugoditi sebi i osećati zadovoljstvo zbog svojih uspeha. Nagradite dete nakon ostvarenog cilja.
- Učite dete da smo sebi postavlja ciljeve i ostvaruje ih. Svakom detetu su potrebni doslednost, poštovnje pravila i kontrola. Ali još mu je potrebniji prostor kako bi moglo naučiti da upravlja svojim životom. Nemojte sve rešavati umesto njega. Dajte mu odgovornost, nezavisnost i slobodu adekvatnu sa uzrastom u izborima koje radi. Uključite dete u rešavanje problema i donošenje odluka u stvarima koje se odnose na njegov život.
- Pokažite detetu da ga prihvatate onakvim kakvo jeste. Ponašajte se prema detetu s poštovanjem. Svi imamo pozitivne i negativne strane. Negujte one pozitivne. Ne propustite priliku da detetu kažete šta vam se sviđa kod njega, šta je dobro uradio, na čemu bi još trebao poraditi, budite iskreni. I nikada ne propustite priliku da mu kažete da ga volite!
- Pohvalite dete. Kada ga hvalite, budite specifični. Budite iskreni s njim. Izbegavajte rečenice koje počinju sa: “Ti nikada…” ili “Ti uvek…”, ali koristite one podsticajne: „Ti to možeš uraditi“ ili „Znam da ćeš učiniti najbolje što možeš“ i sl. Ako je dete uspešno završilo neki zadatak ili obavezu, pohvalite ga. Na taj način ćete kod njega podstaći interes za aktivnosti koje mu čine zadovoljstvo i koje može samostalno da obavlja.
Jako je bitno, dragi roditelji, da svom detetu budete dobar uzor – da imate dobro mišljenje o sebi. Takođe, bitno je da znate da je svako dete jedinstveno i ima svoje potencijale koje će najbolje usavršiti ako se oseća prihvaćano i voljeno takvim kakvo zapravo jeste.
Da li ste znali da BrainOBrain program koristi NLP tehniku, kao deo nauke o procesu razmišljanja, koja znatno poboljšava samopoštovanje kod dece?
Uz ovu metodu, deca uzrasta od 4 do 14 godina povećavaju svest o svojim rečima prilikom stvaranja misli. Taj proces je od velike pomoći u poboljšanju njihove ličnosti, ponašanju, aktivnostima i u ostvarivanju naših ciljeva. Pridružite nam se, upis je u toku. Prijavite se klikom na link OVDE.
Izvori:
http://milivojevic.info/samodisciplina/
http://www.mojpedijatar.co.rs/roditelji-pomozite-deci-da-izgrade-samopostovanje/
https://www.mamaibeba.rs/porodica-deca-obitelj/791-samopostovanje-kod-dece
http://www.ringeraja.hr/clanak/samopouzdanje-i-samopostovanje_551.html
Još kad bi se i zaposleni u predškolskim ustanovama držali ovih pravila i saveta…
Gospodjo,vecina roditelja pogresno vaspitava svoju decu ,a vaspitaci su edukovani i obrazovani i znaju da uticu na pravilan razvoj decijih licnosti.Ne ponizavajte vaspitace, koje su deci druge mame, samim tim sto duze vremena provode sa vasom decom.