Blog
5 grešaka koje usporavaju razvoj dečije inteligencije
- 22. February 2017.
- Posted by: Marija Stefanovski
- Category: Razvoj deteta Zanimljivosti
Koliko puta ste detetu rekli nemoj da skačeš, ne vrti se, nemoj da puziš? Možda niste znali, ali roditelji upravo ovim prave greške koje usporavaju razvoj inteligencije kod deteta.
Istraživanja su dokazala da je najvažniji period razvoja mozga deteta od rođenja do 3. odnosno do 7. godine života. U tom dobu je veoma važna rana stimulacija koja kod dece razvija funkcionalne delove mozga. Deca imaju potrebu da trče, skaču, vrte se i to rade instinktivno, jer je sve to važno za razvoj mozga.
Kako roditelji mogu da isprave greške koje prave?
Kontrasti umesto nežnih boja
Roditelji vode računa o tome da bebina soba bude uređena u svetlim nijansama plave ili ruzičaste. Beba do mesec dana vidi sve mutno i primećuje jedino jake kontraste. Ona razaznaje samo kontrastne boje, kao što su crno-belo i žuto-plavo, a tek u drugom mesecu života počinje da razlikuje nijanse, to jest boje sličnih tonova kao što su crvena i narandzasta. Zbog toga umesto nijansi jednoličnih boja u bebinu sobu treba postaviti tamne zavese kako bi postigli kontrast. Preporučljivo je i da se bebi pokazuju igračke i slike jarkih boja kako bi se pospešio razvoj čula vida.
Dozvolite detetu da puzi
Neki roditelji kada vide da dete puzi po podu odmah ga podižu, jer se boje prljavštine. Dete puzeći se rukama oslanja na pod, na taj način pritisak na dlan aktivira određene delove mozga koji su bitni za inteligenciju. S obzirom na to da je faza puzanja jako kratka i ako se ne dopusti takva stimulacija dlana, propušta se dobra prilika za razvoj mozga. Beba ne bi trebalo da puzi po krevetu, već isključivo po podu na velikoj i stabilnoj površini zbog bolje koordinacije pokreta. Bebe imaju urođene reflekse za puzanje, a ako se oni ne stimulišu, vremenom se želja ugasi. Vaša beba takođe neće želeti da puzi, ako je u prvih šest meseci života uopšte niste stavljali na stomak.
Pustite decu da skaču po krevetu
Neuroni prirodno podstiču decu da skaču. To je veoma važno, jer neuroni koji ne rade umiru. Skakanjem se pomera težište tela u levo ili desno, a deca tada moraju da aktiviraju sve mišiće kako bi održali ravnotežu, upravljanje predstavlja aktivnost mozga. Svi delovi mozga su uskladjeni, povezani sinhronizovano rade. Koordinacija tela je važna, jer dovodi do povećanja koncentracije. Ukoliko vaše dete često leži ili sedi povećava rizik za kasniju pojavu kognitivnih ispada.
Izbegavajte kolica
Mnogi roditelji prave grešku time što decu voze u kolicima do četvrte ili pete godine. Hodanje je veoma važno za razvoj mozga. Deca bi trebala što više da hodaju, a preporučuje se da hodaju bosa. Kretanje je veoma važno za decu u razvoju, jer ono pomaže razvoj mozga.
Dajte im da žvaću hranu
Dete počinje da žvaće od šestog meseca, a do 18 meseci trebalo bi pređe na čvrstu hranu. Žvakanje hrane je važno za imunitet, ono šalje impulse u korteks, čisti zube, aktivira jezik, pa će se i govor bolje razviti.
Ukoliko su roditelji napravili propust u ovom periodu, ove greške se mogu ispraviti, a koncentracija, inteligencija i bolje pamćenje se mogu poboljšati.
Pa dobro. Uglavnom sam sve ovo ispostovala, jer dete ima skoro pet godina. Igracke razne, jarkih boja, dubak nikako, samo veliko cebe, i na pod! Puzila je dugo, trcala na sve cetiri! Skakanje po krevetu, da, ali dok ne postane krajnje nebezbedno, jer je to prerastalo u vratolomije. Posle drugog rodjendana smo spakovali kolica, sporo smo se kretali,ali sam smatrala da je tako bolje. I da, grickala je od malena… Sad se fokusiramo na citanju pred spavanje, kupovinu knjiga, pravljenjem sopstvene decije biblioteke. Igranje po blatu, pesku, nikad nije bilo zabranjeno… Nadam se da radim pravu stvar.
Veliki pozdrav, svaki vas tekst mi je i vise nego koristan.