Blog
Mali trikovi koji će pomoći vašem detetu da bude uspešno kada odraste
- 1. April 2019.
- Posted by: Marija Stefanovski
- Category: Razvoj deteta Tehnike učenja Vaspitanje
San svakog roditelja je da im dete bude zdravo i da ga vaspita na način da jednog dana živi ispunjen, srećan i produktivan život. Roditelji žele da im deca jednog dana budu uspešna.
Živimo u vremenu kada su tehnologije i informacije lako dostupne i ponekad je teško izabrati koje tehnike i taktike su najbolje kada je odgajanje dece u pitanju. Zato vam donosimo male trikove koji će vam pomoći da vaše dete bude uspešno kada odraste, temeljene na savetima stručnjaka.
Zaposlite decu kućnim obavezama
Ako deci date da izbace smeće, operu suđe ili vam pomognu sa usisivanjem nećete samo skratiti svoj spisak kućnih obeveza, nego ćete pomoći deci da žive bolje.
Naučnici kažu da deca obavljanjem određenih kućnih obaveza od malih nogu bolje shvaćaju na koji način funkcioniše svet odraslih prepun obaveza. Povezano sa time je da budete autoritativni roditelj, a ne autoritarni ili dopustivi. Stvorite svet u kojem vaše dete odrasta sa poštovanjem prema autoritetu i zadacima, ali se ne oseća zadavljeno time.
Naučite decu da razvijaju dobre društvene odnose
Svi poznamo barem jedne roditelje čiji brak nije uspeo, ali su odlučili ostati zajedno zbog dece. Istraživajne na Univerzitetu u Ilinoisu pokazalo je da je važnije da deca odrastu domu bez sukoba, među vršnjacima, među braćom i sestrama nego što su njihovi roditelji zajedno.
Društvena inteligencija je danas važna poput svake druge. Još jedno istraživanje, koje je trajalo 20 godina i pratilo 700 dece, otkriva da su ona deca sa razvijenim društvenim sposobnostima redovno završavala fakultet i pronalazila posao do 25. godine.
Naviknite decu da vole čitanje i matematiku
Čitanje i matematika su krucijalne veštine za dobar razvoj dece.
Tomas Kurli je autor koji je svoj rad posvetio petogodišnjem proučavanju ponašanja i navika milionera. Njegovo istraživanje kaže kako je 63% milionera kao dete moralo pročitati dve ili više knjiga mesečno jer su tako insistirali njihovi roditelji. Uglavnom su čitali biografije, istorije, nefikciju i literalne klasike, a roditelji bi ih nakon svake knjige ispitivali šta su pročitali. Osim čitanja, decu su od malih nogu navikavali da rešavaju matematičke zadatke.
Jedna od najvažnijih stvari u predviđanju kasnijeg akademskog uspeha dece je da što ranije krenu sa čitanjem i matematikom. Upravo rešavanje matematičkih zadataka pomoću abakusa i u kombinaciji sa drugim aktivnostima su metode koje koristimo u BrainOBrainu.
Učite ih da pokušavaju (i da se ne boje neuspeha)
Suočavanje sa greškama i neuspehom nije nimalo lak zadatak, naročito kada nismo naviknuti na to. Da biste dete navikli na to, morate pustiti da iskusi grešku više puta. Grešenje tokom odrastanja kao npr. učenje vožnje bicikla bez pomoćnih točkova, može ih isprva naljutiti, ali vrlo je bitno da im dozvolite da sami spoznaju svoje greške i da se sami potrude za sebe. Samo će tako zaista uspeti da postanu uspešne ličnosti.
Decu treba naučiti da neuspeh vide kao priliku u kojoj mogu učiti i rasti – ne kao kraj pokušavanja. Roditelji ponekad mogu smanjiti rizik od neuspeha, ali ne ga i potpuno eliminisati. Uspešni roditelji razumeju da je neuspej veliki deo uspeha i važna komponenta budućeg uspeha deteta.
Kreativno i kritičko razmišljanje za bolje samostalno donođenje odluka
Tijana Mandić, profesor psihologije na FDU smatra da nije samo inteligencija nešto što treba razvijati kod dece, već i njihova kreativnost, kako bi sutra mogla karijerno da se ostvare.
„Decu treba učiti ne kritizerstvu, već kritičkom mišljenju – sposobnosti da daju zdravu kritiku. Do sada smo ih usmeravali na rezultate učenja, po principu „ako naučiš lekciju, dobićeš ocenu, diplomu, pa posao“, a sada moramo da ih učimo kako da stalno uče.“ – kaže ona.
„Najkreativniji ljudi su oni koji se vode unutrašnjim porivom da nešto postignu. Novac, uspeh, plata, sve su to spoljašnje motivacije koje nisu toliko jake kao one iznutra. Dakle, u detetu treba naći jednu ili spektar stvari koje ga interesuju, a onda ga naučiti kako da iznutra želi da se u tome ostvari.“ Objašnjava profesorka Mandić.
Roditeljstvo je plemenit poziv, ali nije uvek jednostavno vaspitati decu da imaju samopouzdanja i teže prema uspehu. Uvek ih podržite kada sanjare i nemojte ih kritikovati ako ‘pucaju visoko’. Što više sa decom pričate o uspehu, puštate ih da sanjare i uspešan ste im uzor, to će deca više težiti da svoje snove ostvare i budu uspešna.
U BrainOBrain programu roditeljima pomažemo da razviju intelektualne sposobnosti i životne veštine kod dece uzrasta 4-14 godina. Nudimo velike kognitivne koristi za karijeru i kvalitete za razvoj ličnosti jer se intelekt dece razvija u zabavnom okruženju prilagođenom za razvoj mozga, sa akcentom na otkrivanje talenata i sposobnosti.
Omogućavamo deci da postanu lideri koji su odgovorni za svoj život i okolinu.
Izvori:
- https://www.telegraf.rs/zivot-i-stil/2675918-vise-nije-tajna-10-stvari-koje-rade-svi-roditelji-uspesne-dece
- https://www.detinjarije.com/srpski-strucnjaci-ovo-su-znanja-i-vestine-kojima-bi-trebalo-da-ucite-decu-danas/2/